کد خبر: ۵۸۹۲۰
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
تدبیرنو،رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه ۴۲ درصد از اراضی کشاورزی این استان به سامانه نوین آبیاری تجهیز شده است گفت: امسال طرح آبیاری تحت فشار در بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از باغات و مزارع اجرا شد.
بخش کشاورزی در تامین امنیت غذایی جامعه، اشتغال‌زایی، ایجاد درآمد، تامین مواد اولیه و سهم آن در تولید ناخالص ملی از جایگاه و اهمیت بالایی برخوردار است.

 بدون شک توسعه بخش کشاورزی به سبب ارتباط با سایر بخش‌های اقتصادی زمینه رشد و شکوفایی جامعه را بیش از پیش فراهم می‌کند.

 استان بوشهر در عرصه تولید محصولات بخش کشاورزی از جایگاه و مرتبه بالایی در کشور قرار دارد به‌گونه‌ای که تولید 165 هزار تن خرما، 600 هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل و 900 هزار تن انواع محصولات صیفی و سبزی‌جات، بیش از 23 هزار تن میگوی میگو و ماهی پرورشی در آبهای خلیج‌فارس از جمله ظرفیت‌های این استان در حوزه بخش کشاورزی است.

رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به تولید سالانه بیش از 1.5 میلیون تن محصولات کشاورزی در استان بوشهر اظهار داشت: سالانه  از 115 هزار هکتار اراضی کشاورزی بیش از 1.5 میلیون تن محصول برداشت می‌شود.

محمدتقی منوچهری با اشاره به ظرفیت تولید خرما از 5.5 میلیون اصله نخل در استان بوشهر تصریح کرد: نخلستان‌های استان بوشهر در 34 هزار هکتار سالانه بیش از 165 هزار تن محصول تولید و به بازار داخلی و خارجی عرصه می‌شود .

وی با اشاره به اجرای طرح نخلستان برای تغییر شیوه آبیاری در اراضی نخلستانی استان بوشهر گفت: شیوه آبیاری بیشتر اراضی نخیلات استان بوشهر سنتی و غرق آبی است که برای تجهیز این اراضی به آبیاری تحت فشار در قالب طرح نخلستان تدوین و در برنامه اقتصاد مقاومتی تصویب شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به اینکه حدود 38 هزار هکتار از اراضی استان بوشهر به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است بیان کرد: 42 درصد از مزارع و باغات استان به سامانه نوین آبیاری تجهیز شده است.

منوچهری برنامه ابلاغی امسال برای ایجاد سیستم آبیاری نوین یک‌هزار و 400 هکتار اراضی کشاورزی استان بوشهر دانست و بیان کرد: امسال تاکنون در بیش از 2 هزار و 200 هکتار اراضی کشاورزی طرح آبیاری تحت فشار اجرا و 800 هکتار نیز در دست اجرا قرار دارد.

وی با اشاره به اجرای طرح آبیاری نوین در نخلستان‌ها خاطر نشان کرد: طرح آبیاری نوین در اراضی نخلستانی 2400 هکتاری سعدآباد در حال اجرا است که در اجرای 160 کیلومتر شبکه اصلی اکنون دارای 70 درصد پیشرفت فیزیکی است.

ئیس جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه در اجرای طرح نخلستان 85 درصد هزینه آن به صورت بلاعوض به کشاورزان پرداخت می‌شود خاطر نشان کرد: در اجرای تغییر شیوه آبیاری در نخلستان‌ها و تبدیل آبیاری سنتی به تحت فشار در هر هکتار 17.5 میلیون تومان تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

منوچهری طرح نخلستان را با هدف توسعه زیرساخت و اصلاح نخیلات با نگاه بلند مدت اقتصادی در استان بوشهر دانست و اضافه کرد: این طرح در سطح 34هزار هکتار از باغ‌های نخیلات استان بوشهر اجرا می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر: