کد خبر: ۵۴۸۵۰
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۷
تدبیرنو- مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: ۳۰۰ هزار دوز واکسن به دام‌های مناطق پرخطر این استان برای مقابله با شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک تزریق شد.

مرتضی بحرانی  افزود: واکسیناسیون دام‌ها علیه طاعون نشخوار کنندگان در روستاهای حاشیه مناطق حفاظت شده، مناطق با جمعیت دامی بالا و روستاهای پرتردد استان بوشهر انجام شده‌است.

وی بیان کرد: در سال‌های ۹۳ و ۹۴ شمار کانون‌های بیماری طاعون نشخوارکنندگان در استان بوشهر ۴۰ مورد بود که این آمار در سال ۹۷ به هشت و سپس به ۶ کانون کاهش یافت اما در ۶ ماه نخست امسال فقط ۲ کانون این بیماری در این استان شناسایی شد.

بحرانی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی از استان‏‌های همجوار به شدت درگیر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک هستند، تزریق واکسن به دام‌های مناطق پر خطر استان بوشهر در همان ابتدای شیوع این بیماری انجام شد.

وی ادامه داد: براساس برنامه سازمان جهانی بهداشت دام در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ واکسیناسیون دام‌های حساس در مناطق پرخطر، ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ واکسیناسیون عمومی و برای سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ برای دام‎‌های زیر یک سال پیش بینی شده‌است.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر گفت: در این ارتباط اکنون کمربندی امنیتی واکسیناسیون علیه طاعون نشخوارکنندگان سبک در این استان در حاشیه مناطق پرخطر از جمله مناطق حاشیه مند، مناطق حفاظت شده نایبند و منطقه شکار ممنوع دشتی و دشتستان تکمیل شده‌است.

بحرانی اظهار کرد: همچنین با توجه به ورود دام‌های عشایری در زمان کوچ به مناطق شکار ممنوع واکسیناسیون آنها نیز انجام شده‌است.

وی ادامه داد: علاوه بر ۳۰۰ هزار واکسن تزریق شده تا پایان مهرماه نیز با تزریق ۹۰ هزار واکسن جدید به دام‌های مناطق پرخطر این استان علیه بیماری طاعون انجام خواهد شد و ۱۰۰ هزار دوز نیز برای مناطق جدید احتمالی در این استان نگهداری می‌شود.

بحرانی افزود: با برنامه ریزی صورت گرفته این اطمینان خاطر به حوزه محیط زیست داده شد که تا پایان امسال استان بوشهر با طغیان بیماری مواجه نخواهد بود.

بحرانی ادامه داد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ( (ppr) واگیری بسیار بالا و تلفات قابل توجهی دارد.

وی گفت:  سازمان جهانی بهداشت نیز آن را جزو یکی از ۱۰ بیماری‌هایی محسوب کرده که در هر کشوری مشاهده شد باید به صورت اجباری آن را گزارش کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: