کد خبر: ۵۲۷۴۸
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۳
مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر در نشست خبری:
تدبیرنو،طلب 100 میلیاردی آبفا از ادارات، نظامی ها و سایر مشترکان/ افزایش 20 درصدی مصرف آب در استان پس از کرونا/ اجرای فاضلاب بافت تاریخی بوشهر به عنوان مطالبه دیرینه/ احداث 10 مجمتع آبرسانی روستایی در استان بوشهر
عبدالحمید حمزه‌پور در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه در ۲ سال گذشته کارهای مهمی در حوزه آبرسانی استان بوشهر انجام شده است اظهار داشت: سال ۱۳۹۷ بحران آب در شهرها و روستاهای استان بوشهر به اوج خود رسید و مشکلاتی در تامین آب ایجاد شد.

وی، با بیان اینکه استاندار بوشهر توجه ویژه‌ای به طرح‌های آبرسانی دارد گفت: هر ۲ هفته یکبار شورای تامین آب استان بوشهر به ریاست استاندار و با مشارکت اعضا برگزار و پروژه‌ها و برنامه‌های آبرسانی بررسی می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به اینکه از جمعیت یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفری استان ۷۰ درصد در شهرها و مابقی در ۶۲۴ روستا سکونت دارند خاطر نشان کرد: ۸۰ درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر در دیگر استان‌ها قرار دارد و ۲۰ درصد دیگر از طریق پروژه آب شیرین‌کن و منابع زیرزمینی تامین می‌شود.

حمزه‌پور، طول خطوط انتقال آب استان بوشهر را ۸۱۹ کیلومتر و شبکه توزیع را ۳ هزار کیلومتر دانست و تصریح کرد: یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر در تامین آب آشامیدنی آب دریا از طریق شیرین‌سازی است که در این راستا ۲ پروژه تاکنون وارد مدار شده است.

وی، با اشاره به افتتاح ۲ پروژه آب شیرین‌کن ۱۰ هزار متر مکعبی در بوشهر و کنگان خاطرنشان کرد: پروژه آب شیرین‌کن ۱۰ هزار مترمکعبی بوشهر در یکسال گذشته تولید آب آن به ۲۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر از اجرای طرح‌های آب شیرین‌کن در ۱۳ سایت و منطقه خبر داد و بیان کرد: اکنون به ظرفیت تولید روزانه ۱۲۰ هزار متر مکعب آب، پروژه آب شیرین‌کن با سرمایه‌گذاری ۱۰۰۰ میلیارد تومان در نقاط مختلف شهری و روستایی استان بوشهر در حال اجرا و در مرحله انتخاب سرمایه‌گذار است.

حمزه‌پور یکی از پروژه‌های مهم آب شیرین‌کن را ۳۵ هزار مترمکعبی بوشهر دانست و افزود: این پروژه که با مشارکت بخش خصوصی در حال اجرا است دارای ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی است که اوائل سال آینده وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.

وی، میزان سرمایه‌گذاری پروژه آب شیرین‌کن ۳۵ هزار متر مکعبی بوشهر را ۴۰۰ میلیارد تومان دانست و خاطرنشان کرد: پروژه شیرین‌سازی آب دریا درسواحل سیراف به ظرفیت ۲۸ هزار متر مکعب یکی دیگر از این پروژه‌ها است که روند اجرایی آن تسریع یافته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر از افتتاح نخستین پروژه آب شیرین‌کن روستایی استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: این طرح به ظرفیت تولید ۶۰۰ مترمکعب در ماه جاری افتتاح می‌شود و آب شش روستای محروم دشتی را تامین می‌کند.

حمزه‌پور با بیان اینکه اکنون ۲۰ درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از پروژه‌های آب شیرین‌کن تامین می‌شود گفت:با تکمیل پروژه‌های آب شیرین‌کن تا ۲ سال آینده ۴۰ درصد منابع تامین آب آشامیدنی استان بوشهر پروژه‌های آب شیرین‌کن‌ها هستند.

وی، با تاکید بر ادامه طرح‌های کاهش هدر رفت آب و نوسازی شبکه‌های آبرسانی افزود: در این راستا محلات جنوبی شهر بوشهر از جیره بندی آب خارج شد و اکنون ۶۰ هزار نفر تحت پوشش آب شبانه‌روزی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه در ۷ سال گذشته ۹۲۰ میلیارد تومان در اجرای طرح‌های آبرسانی هزینه شده است خاطرنشان کرد: در این راستا ۱۷۳۰ کیلومتر شبکه توزیع و خط انتقال ایجاد و بهینه سازی شد.

حمزه‌پور با اشاره به پرداخت خرید تضمینی آب از پروژه‌های آب شیرین‌کن تصریح کرد: تاکنون ۲۰۰ میلیارد تومان خرید تضمینی آب در شهرهای بوشهر و کنگان انجام و در شبکه آبرسانی توزیع شده است.

وی، از نوسازی و توسعه شبکه آبرسانی شهرهای مختلف با همکاری شرکت‌های آب و فاضلاب دیگر استان‌ها خبر داد و بیان کرد: در این راستا ۵۰ کیلومتر شبکه آبرسانی نوسازی شد و توسعه یافت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به قطع انشعاب آب خانه باغ‌ها و غیرمجاز در شهرها و روستاها گفت: تاکنون افزون بر ۲ هزار انشعاب خانه باغ و غیرمجاز در گورکات تنگستان، مسیر گناوه به دیلم، دشتستان و عسلویه قطع شده و این مهم ادامه دارد.

حمزه‌پور تولیدی آب استان بوشهر را ۳۵۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز دانست و خاطرنشان کرد: استان بوشهر دارای ۴۰۰ هزار مشترک شهری و روستایی شامل ۳۰۰ هزار مشترک شهری و ۱۰۰ هزار مشترک در روستاها است که سرانه مصرف در شهرها ۳۵۰ لیتر و در روستاها بیش از ۴ برابر سرانه تعیین شده است.

وی، با بیان اینکه طرح‌های آبرسانی از طریق فروش آب تامین می‌شود افزود: بیش از ۱۰۰۰ نفر در اجرای طرح‌های آبرسانی استان بوشهر همکاری می‌کنند که هزینه‌های آنان از طریق درآمدهای فروش آب تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر از پرداخت نشدن آب مصرفی بخشی از مشترکان خبر داد و گفت: اکنون مشترکان آب خانگی، نیروهای مسلح و دستگاه‌های اجرایی استان بوشهر ۱۰۰ میلیارد تومان به سبب پرداخت نشدن قبض آب بها به این شرکت بدهکار هستند.

حمزه‌پور با بیان اینکه قبض آب بهاء با مبلغ بالا در استان وجود ندارد تصریح کرد: همه برنامه‌ها از طریق سامانه‌ انجام و از صدور قبض نامتعارف آب بهاء جلوگیری می‌شود که البته قبض‌های آب بر اساس میزان مصرف محاسبه می‌شود و افزایش مصرف ، به صورت پلکانی و تصاعدی است.

خبرنگار سایت دشتستان بزرگ با قدردانی از تلاش‌‌های انجام شده گفت: مردم شهرهای دشتستان از حل مشکلات آبرسانی قدردان هستند چراکه اکنون وضعیت توزیع آب در دشتستان پایدار است که نشان از تلاش و برنامه‌ریزی مدیرعامل و کارکنان شرکت آبفا استان بوشهر است.
نام:
ایمیل:
* نظر: