کد خبر: ۵۱۸۹۳
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲
تدبیرنو،شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر و بانک کشاورزی این استان در راستای ارائه تسهیلات جهت تامین مالی خرید و نصب کنتورهای هوشمند حجمی قرارداد همکاری امضا نمودند.
در این نشست مدیرعامل این شرکت با اشاره به پیشینه همکاری این دو نهاد اظهار کرد: اولین پروژه فاینانس شده در تاریخ ایران، سد انحرافی سعدآباد (با نام تاریخی سد انحرافی شبانکاره جنوبی) است که از سال 1317 تا 1319 با حمایت بانک کشاورزی، پیشه و هنر ایران احداث و در سال 1320 به بهره برداری رسیده است.

مهندس علی محمدی گفت: اگرچه استان بوشهر همواره یکی از استان های پیشرو در مدیریت منابع آب بوده، اما خشکسالی های دو دهه اخیر، برداشت های بی رویه از منابع آب و عدم اصلاح الگوی کشت در استان باعث افت شدید سطح آب های زیر زمینی شده است.

وی افزود: این روند موجب بروز مشکلاتی چون فرونشست و آسیب پذیری بخش کشاورزی و صنعت در استان شده و ادامه آن می تواند در آینده ای نه چندان دور موجب بروز چالش هایی در تامین آب استراتژیک استان نیز شود.

محمدی با اشاره به فرا رسیدن هفته صرفه جویی و مدیریت مصرف آب و برق اظهار کرد: با افزایش آگاهی نسبت به منابع در دسترس و مدیریت مصرف بهینه آن، می توان از بروز آسیب به منابع آب جلوگیری کرد که یکی از روش های این مهم، نصب کنتورهای حجمی هوشمند است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر بیان کرد: بر همین اساس و در راستای دستورالعمل اجرای بند ح ماده 35 قانون برنامه ششم توسعه و همچنین تفاهم نامه همکاری شرکت مدیریت منابع آب ایران و بانک کشاورزی، این شرکت در نظر دارد تا فرآیند نصب کنتورهای حجمی هوشمند بر روی چاه های آب در استان بوشهر را تسریع نماید.

ha4z_dsc07066.jpg

محمدی خاطرنشان کرد: جامعه هدف و عمده بهره برداران منابع آب زیرزمینی، کشاورزان استان می باشند و لذا ضروری است تا با اعطای تسهیلات مناسب، کمترین فشار جهت خرید و نصب کنتور را تحمل نمایند.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان بوشهر نیز ضمن ابراز خرسندی از بستر ایجاد شده جهت حمایت از کشاورزان اظهار داشت: صیانت از آب و خاک به عنوان منابع ملی کشور، ضروری است.

عباس قائدی زاده افزود: با امضای این قرارداد، بانک کشاورزی استان در طول مدت سه سال، به میزان 70 درصد از منابع اعتباری مورد نیاز خرید و نصب کنتورهای حجمی را در قالب تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار می دهد.

وی افزود: با معرفی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، از سال جاری تا سال 1401 قریب به 780 نفر از کشاورزان استان می توانند از این تسهیلات بهرمند شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر: