کد خبر: ۵۱۶۰۶
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۴
تدبیرنو،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر از تخصیص ۳۸ میلیارد تومان برای تکمیل موزه منطقه‌ای خلیج فارس بوشهر خبر داد و گفت: اشیا تاریخی در این موزه مربوط به دوران پارینه سنگی، ایلامی، هخامنشی، اشکانی، ساسانی، دوران اسلام و معاصر است.
موزه یکی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های هر کشور، استان و منطقه‌ای است که می‌تواند جایگاه تاریخی و تمدنی آنرا  به نمایش بگذارد و نقش تاثیرگذاری در جذب توریست و گردشگر داخلی و خارجی دارد.

موزه‌ها به عنوان نماد هویت و تاریخ استان‌ها محسوب می‌شوند و وجود موزه‌های غنی و دارای اقلام تاریخی و فرهنگی از اهمیت بالایی برای جذب گردشگران برخوردار است.

استان بوشهر با تمدن بیش از 3 هزار سال در ابعاد ابنیه تاریخی، میراثی و آثار معنوی، صنایع دستی و فرهنگ مردم  از جایگاه بالایی در کشور و منطقه خلیج فارس برخوردار است.

استان بوشهر در جوار آبراه بین‌المللی و استراتژیک خلیج فارس همواره مورد توجه جهانیان قرار داشته و تهاجم استعمارگران و متجاوزان به این آبراه در ادوار مختلف تاریخی نشان از جایگاه مهم این استان است.

بیش از 1000 آثار تاریخی در این استان کشف شده است

بر اساس اعلام مسئولان  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر تاکنون بیش از یک‌هزار آثار تاریخی در این استان کشف و بیش از 320 اثر آن در فهرست آثار ملی کشورمان ثبت شده و این در حالی است که  زمینه بخشی از این آثار در ثبت آثار جهانی فراهم است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر با اشاره به اینکه توسعه زیرساخت موزه‌ها در استان مورد توجه قرار دارد اظهار داشت: موزه منطقه‌ای خلیج فارس یکی از طرح‌های مهمی است که  در مرکز استان بوشهر به آن توجه شده است.

موزه منطقه‌ای خلیج فارس در بوشهر دارای 95 درصد پیشرفت است

محمدحسین ارسطوزاده با بیان اینکه موزه منطقه‌ای خلیج فارس دارای مساحتی حدود 3 هزار و 300 مترمربع است خاطرنشان کرد: این موزه در 2  طبقه ساخته شده که پیشرفت 95 درصدی دارد.

وی از افتتاح این موزه در آینده نزدیک خبر داد و بیان کرد: برای تکمیل موزه منطقه‌ای خلیج فارس بوشهر 38 میلیارد تومان تخصیص یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر، اشیا تاریخی در این موزه را مربوط به دوران پارینه سنگی، ایلامی، هخامنشی، اشکانی، ساسانی، دوران اسلام و معاصر دانست و تصریح کرد: در این موزه اشیای به جا مانده از تاریخچه منطقه‌ای خلیج فارس در معرض دید عموم علاقه مندان قرار می‌گیرد.

ارسطوزاده افزود: با توجه به منطقه‌ای بودن این موزه، اشیا جمع آوری شده از استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان است که کرانه‌ها و پس کرانه‌های خلیج فارس را شامل می‌شود.

وجود 6 موزه در استان بوشهر

با توجه به جذابیت‌های فرهنگی، میراثی، طبیعی، ابنیه تاریخی و گردشگری توسعه موزه‌ها در استان مورد توجه قرار گرفته و تاکنون 6 موزه راه‌اندازی شده است.

موزه رئیسعلی دلواری تاریخ مبارزه با استعمار در منطقه جنوب، موزه مردم‌شناسی بوشهر در بافت  تاریخی، موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس، موزه تجارت دریایی خلیج فارس، موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس و موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی استان بوشهر از جمله موزه‌های استان است.


مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بوشهر از برگزاری برنامه‌های بزرگداشت روز جهانی موزه‌ها و میراث فرهنگی در بوشهر خبر داد و  افزود : همزمان با 28 اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی برنامه‌هایی را برای بزرگداشت این مناسبت در دستور کار قرار گرفته است.

رونمایی از نخستین بازدید مجازی موزه‌های استان

ارسطوزاده رونمایی از نخستین بازدید مجازی موزه‌های استان در موزه تاریخ پزشکی خلیج فارس را  یکی از برنامه‌های شاخص هفته میراث فرهنگی در این استان دانست و تصریح کرد : از دیگر برنامه‌های این هفته نشست خبری مدیرکل و معاون میراث فرهنگی استان به‌صورت لایو اینستاگرامی با خبرنگاران، حضور در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و بیان اهمیت جایگاه موزه و میراث فرهنگی در توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه، بازدید خبرنگاران از روند آماده سازی موزه منطقه‌ای خلیج فارس، رونمایی از کشفیات تاریخی و مانور ماموران یگان حفاظت است که بر اساس برنامه ریزی از پیش تعیین شده اجرا می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: