کد خبر: ۵۱۶۰۴
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۲۲
تدبیرنو،معاون ‌عمرانی استاندار بوشهر با تاکید بر راه‌اندازی شعبه ویژه زمین‌خواری در دستگاه قضا در همه شهرستان‌های استان بوشهر گفت: در راستای پیشگیری از زمین‌خواری واگذاری زمین برای اجرای طرح‌های مختلف خارج از طرح آمایش ممنوع است.
  مهرداد ستوده ظهر امروز  در نخستین نشست کارگروه مبارزه با زمین‌خواری استان بوشهر با بیان اینکه این ستاد با حضور دستگاه‎های اجرایی مرتبط و دستگاه‌های نظارتی، بازرسی، قضایی، انتظامی و اطلاعاتی تشکیل شد اظهار داشت: نشست‎های این کارگروه هر 3 تا 4  هفته یکبار به صورت منظم برگزار می‌شود و  نخستین نشست آن نیز مصوبه‎های قابل توجهی‌ داشت.

وی با تاکید بر پبشگیری از  تغییر کاربری زمین‌ها به ویژه اراضی ملی و منابع طبیعی افزود: تصمیم بر این است تا از طریق شماره تلفن‎های  1656 و 1504 مربوط به اداره کل راه و شهرسازی  و منابع طبیعی و 121 مربوط به امور اراضی در زمینه جلوگیری از تغییر کاربری اطلاع رسانی گسترده شود.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر گفت: امیدواریم با همکاری مردم بتوانیم در راستای مبارزه با زمین‌خواری به دستاوردهای لازم دست یابیم.

ستوده تاکید کرد: در این زمینه مقرر شده دستگاه‎های اجرایی متولی اراضی دولتی استان بوشهر به طور مستمر به دبیرخانه دفتر فنی استانداری به صورت مستمر گزارش دهند.

وی با تاکید برراه‌اندازی شعبه ویژه زمین‌خواری در دستگاه قضا در همه شهرستان‌های استان بوشهر گفت: در راستای پیشگیری از زمین‌خواری واگذاری زمین برای اجرای طرح‌های مختلف خارج از طرح آمایش ممنوع است.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر افزود: واگذاری زمین ساحلی به هیچ عنوان نباید واگذار شود و تنها برای اجرای طرح‌های گردشگری آن هم  از طریق طرح آمایش امکان‌پذیر است.

ستوده بیان کرد: واگذاری زمین خارج از طرح آمایش استان بوشهر نباید صورت گیرد مگر در حوزه گردشگری زیرا در جاهایی زمین‎هایی واگذار شده که با فعالیت غیرمنطقی نفس کشیدن برای مردم تنگ کرده‌ است.

وی با تاکید بر اجرایی شدن احکام صادره از سوی دستگاه قضایی در عرصه زمین‌خواری خاطر نشان کرد: احکام صادره دستگاه قضایی در عرصه  جلوگیری از تغییر کاربردی و زمین خواری باید با هماهنگی دستگاه‌ها اجرایی شود.

وی با اشاره به طرح خروج پادگان‌های نظامی به خارج شهرها افزود: سیاست ستاد نیروهای مسلح خارج  شدن پادگان‌ها از شهرها است در این ارتباط از آزاد شدن اراضی استقبال می‎شود.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر با بیان اینکه متناسب با این کارگروه باید در شهرستان‌های 10 گانه استان بوشهر تشکیل شود گفت: امسال دستور کار این است که چند مورد بزرگ زمین‌خواری در حوزه شهری و غیرشهری پیگیری شود تا  کمبودهای این مسیر را شناسایی و با تعامل نزدیک با شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان به اهداف تعریف شده دسترسی پیدا کنیم.

ستوده  افزود: در این  ارتباط نیروهای حقوقی‎ دستگاه‎های اجرایی پای کار هستند و مقدار زیادی از پرونده‎ها در دستگاه قضا مشغول رسیدگی است  و تلاش می‎شود کیفیت کار و سرعت رسیدگی افزایش یابد  تا قدرت پیشگیری از زمین خواری  تقویت شود.

وی با بیان اینکه با چنین رویکردی و با اهرم‎های پیشگیری قوی می‌طلبد تا با نظارت مستمر با زمین‌خواران برخورد قاطع شود خاطرنشان کرد:  در سنوات گذشته سودجویان و زمین‌خواران به راحتی نسبت به دریافت سند تک برگ املاک دولتی و منابع طبیعی اقدام می‌کردند که در این راستا امسال تمام راههای زمین خواری گرفته می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار بوشهر عنوان کرد: در شهر برازجان گزارش‌‏های مستندی ارسال شده که سودجویان به راحتی، رودخانه‌های خشک فصلی و دره‌ها را سندسازی می‌کنند و می‎فروشند.

ستوده  از موارد زمین‌خواری در بخشی از شهر کنگان و حوزه روستایی شمال استان بوشهر خبر داد و بیان کرد:  در این ارتباط وظیفه داریم تا حد توان از زمین‎های دولتی صیانت کنیم و در این مسیر باید به سمتی حرکت کرد که با مشخص شدن معیار مشخص، میزان کارکرد هر دستگاه بخوبی تعیین شود.

وی اظهار داشت: در این ارتباط باید متناظر با کارگروه استانی مبارزه با زمین‌خواری کارگروه متناظر آن در شهرستان‏‌های این استان نیز تشکیل شود.

وی با بیان اینکه در حوزه حریم 60 متری دریا نیز حساسیت بالایی وجود دارد تصریح کرد: از سرمایه‎گذاری در این حوزه استقبال می‎شود زیرا دریا منبعی است که می‎تواند در عرصه اشتغال و درآمد پایدار، نقشی بسیار مهم ایفا کند.


معاون استاندار بوشهر از اجرای طرح‌های گردشگری در سواحل استان بوشهر خبر داد و بیان کرد:در سواحل  استان بوشهر  بسته‎های گردشگری تدوین می‌شود تا سرمایه‌گذاران طرح‌ها اجرایی کنند  و مردم نیز بتوانند از سواحل استفاده باکیفیت داشته باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر: