کد خبر: ۵۰۷۷۰
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
تدبیرنو،امام جمعه بندر دیر با انتقاد از حذف شهرستان دیر از سهم عوارض آلایندگی، گفت: ما شواهد و قرائنی داریم که نشان می‌دهد این تصمیم بر اساس نظرات کارشناسانه صورت نگرفته است.
حجت‌الاسلام سیدعلی حسینی بعدازظهر امروز در پیامی با گرامی‌داشت 12 فروردین روز جمهوری اسلامی، اظهار داشت: در این نظام مقدس که  41 سال از استقرار آن می ‌گذرد، اهداف انقلاب و انقلابیون به‌ویژه در عرصه حاکمیت ارزش‌های اسلامی و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود، مسئله استقلال و آزادی  و بحث اجرای عدالت اجتماعی جامه عمل به خود پوشیده است.

امام جمعه بندر دیر با اشاره به تأکید امام و مقام معظم رهبری بر تحقق عدالت اجتماعی، افزود: چیزی که رهبر فرزانه انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب نسبت به آن تأکید داشتند مسئله تحقق عدالت اجتماعی بود و این نشان می‌دهد در بحث اجرای عدالت ما همچنان تا وضع مطلوب فاصله داریم، اگرچه گام‌های بلندی نیز در این زمینه برداشته شده است.

وی ادامه داد:  از همه مسؤولان انتظار می‌رود تصمیم‌ها و اقدامات آنها مبتنی بر عدل و عدالت باشد و این هدف بزرگی را که هدف انبیاء الهی و امام و مقام معظم رهبری است در همه جا دنبال شود.

حسینی با بیان اینکه مسئله محروم کردن مردم دیر از حق عوارض آلایندگی  این روزها ذهن مردم ما را به خود مشغول کرده است، گفت:  اگر این محرومیت براساس نظریه کارشناسی بود همه می‌پذیرفتند، کما اینکه  در بحث کرونا وقتی که کارشناسان و متخصصان فن اعلام کردند اجتماعات باعث شیوع این بیماری خواهد شد، حرم‌ها بسته و نمازهای جمعه و جماعت تعطیل شد، اما در این  قضیه برخی از شواهد و قرائن نشانه این است که براساس نظریه کارشناسی صورت نگرفته است.

 وی افزود:شهرستانی که در کنار دیگر شهرستان‌ها است و بارها عرض کرده‌ایم دریای دیر و کنگان و عسلویه از هم جدا نیست چه‌طور می‌شود شهرستان‌های همجوار که نه، برخی از استان‌های همجوار این عوارض آلایندگی شامل‌شان بشود ولی شهرستان دیر که دریای آن وصل به دریایی است که از کنار عسلویه و کنگان می‌گذرد، از عوارض آلایندگی محروم بماند.

امام جمعه بندر دیر با اعلام اینکه ما شواهد و قرائنی داریم که نشان می‌دهد این تصمیم بر اساس نظرات کارشناسانه صورت نگرفته است، بیان کرد: در روز 28 اسفندماه  رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور در نامه‌ای که به برنامه و بودجه استان می‌نویسد، سهم استان‌های همجوار را تعیین می‌کند اما روز بعد مجددا در نامه‌ای دیگر سهم استان‌های همجوار را افزایش می‌دهد، این نشان‌دهنده چیست؟ یعنی به فاصله چند ساعت نظر کارشناسان عوض شد یا اینکه مسائل دیگری در میان است.

وی یادآور شد: اینکه نامه رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در واتساپ نماینده‌ای منتشر می‌شود، اینها باعث دغدغه مردم ما است؛ خدمت عزیزان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر عرض می‌کنم و هشدار می‌دهم این نوع تصمیم‌هایی که مردم تلقی‌شان این است که نه براساس عدالت و نظرات کارشناسی است، خطر آنها برای نظام اسلامی از خطر جنگ هشت ساله و ویروس کرونا هم بیشتر است.

حسینی  با اعلام اینکه جنگ هشت ساله را مردم پشتیبانی کردند و نظام  اسلامی با پیروزی این جنگ را پشت سر گذاشت، تأکید کرد: امروز هم اگر بنا است کرونا را شکست دهیم جز با حمایت و پشتبانی مردم این قضیه تحقق پیدا نخواهد کرد، لذا این تصمیماتی که از نظر مردم ناعادلانه است، آنها را نسبت به نظام بدبین می‌کند و از همکاری و همراهی با نظام باز می‌دارد و دلسرد می‌کند و اگر نظام ما پشتوانه مردمی خود را از دست بدهد چیزی برای آن باقی نخواهد ماند.

وی عنوان کرد: اگر کرونا  جان مردم را می‌گیرد این نوع تصمیمات ناعادلانه دین و عقاید و باورهای مردم را از آنها می‌گیرد و به نظام اسلامی و حتی دین و دیانت بدبین می‌کند؛ امیدواریم مسؤولان با تجدید نظر نمودن در این تصمیمات مردم را راضی و به نظام اسلامی خوش‌بین کنند.

امام جمعه بندر دیر در رابطه با طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، گفت: قبلا از همه مردم خوب استان و شهرستان درخواست کردم با مسؤولین و مامورین اجرای این طرح همکاری داشته باشند، چون این طرح به نفع خود مردم و سلامتی  و حفظ جان آنها است اما از مجریان این طرح نیز درخواست دارم که احترام و کرامت انسانی مردم را حفظ  و با مردم مدارا و آنها را توجیه و اقناع کنند و باعث ناراحتی و نارضایتی مردم نشوند تا بتوانیم با سربلندی از این وضعیت خارج  شویم.

وی در رابطه با روز طبیعت، تصریح کرد: خدمت همه توصیه می‌کنم رفتن به صحرا و طبیعت امر واجبی نیست که اگر کسی نرفت گناه کرده باشد، ثانیا ما به‌خاطر حفظ جان شما برخی از واجبات مانند نمازجمعه را تعطیل کردیم، شما هم بیایید برای حفظ جان خودتان داوطلبانه  این برنامه را تعطیل کنید، وقتی که این بلیه از سر ما دفع شد به‌جای یک روز، چندین روز بروید در طبیعت و تفریح کنید.

حسینی گفت: اگر افراد در این موقعیت در کنار هم قرار گیرند و اجتماع کنند و این ویروس به دیگران سرایت کند، هم خدا راضی نیست که ما کسی را مبتلا کنیم و هم جان خود را به خطر بیاندازیم؛ چه ضرر بزنیم به دیگران چه خودمان، در هر صورت ما گناه می‌کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: