کد خبر: ۴۷۶۶۴
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
تدبیرنو، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در سفر یک روزه خود به استان بوشهر، به بازدید از پروژه های توسعه منابع آب و بررسی موضوعات مهندسی رودخانه پرداخت
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: با توجه به اعلام بارندگی از روز جمعه، همکاران استان بوشهر ستاد بحران را تشکیل داده و شاهد یک بارش مناسب و بدون خسارت در این استان بوده ایم.

مهندس محمد حاج رسولی ها خاطرنشان کرد: میانگین بارندگی سال آبی جاری در کشور 36 میلی متر است که این رقم نسبت به متوسط دراز مدت 30 درصد افزایش و نسبت به بارندگی سال گذشته 30 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به وضعیت مناسب بارندگی استان بوشهر در سال آبی جاری افزود: استان بوشهر نیز در سال آبی جاری، به عنوان سومین استان دارای افزایش میانگین بارش می باشد.

حاج رسولی ها افزود: با توجه به بارش های اخیر، ورودی خوبی به مخازن سدهای کشور از جمله سد رییسعلی دلواری داشته ایم و این سد در سامانه بارشی اخیر 8 میلیون مترمکعب آبگیری شده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تشریح برنامه بازدید امروز خود از استان بوشهر گفت: در برنامه امروز از پروژه های توسعه ای و سدهای استان بوشهر بازدید به عمل آمد و سد خاییز و محور سد باهوش مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: یکی از مهم ترین موضوعات مدیریت بخش آب، مهندسی رودخانه می باشد. رودخانه مند نیز یکی از رودخانه هایی است که موضوع حریم و بستر آن چالش هایی برای ساکنین پیرامون خود ایجاد نموده است.

مهندس محمد حاج رسولی ها خاطرنشان کرد: جهت اخذ تصمیمات موثر در چارچوب ضوابط و مقررات، از این رودخانه بازدید میدانی به عمل آمد تا بتوانیم در خصوص ساماندهی حریم و بستر آن تصمیمات بهتری بگیریم.

حاج رسولی ها اضافه کرد: با بازدید میدانی بسیاری از زوایای این موضوع روشن گردید و امیدواریم تصمیم گیری در این خصوص در حداقل زمان ممکن انجام شود.

این مقام مسئول گفت: همچنین برنامه ریزی 3 ماهه جهت لایروبی پایین دست رودخانه مند صورت پذیرفت.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران یادآور شد: در راستای عملیاتی نمودن برنامه های بهسازی و مدیریت بهینه مصرف کشاورزی، موضوع کانال های آبیاری و پوشش آن نیز در دستور کار قرار گرفت.

حاج رسولی ها با اشاره به ظرفیت های استان بوشهر در زمینه آب های نامتعارف گفت: استان بوشهر یکی از استان های پیشگام در زمینه استفاده از آب دریا جهت مصارف شرب می باشد.

وی افزود: با توجه به راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب در 3 شهرستان این استان، می بایست با هماهنگی شرکت های آب منطقه ای و آب و فاضلاب و همچنین از طریق شورای هماهنگی وزارت نیرو، از این ظرفیت جهت تخصیص به صنایع و فضای سبز استفاده شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار داشت: یکی از سیاست های وزارت نیرو سوق دادن صنایع دور از دریا به سوی آب های نامتعارف و پساب ها می باشد.

مهندس محمد حاج رسولی های خاطرنشان کرد: در شهرستان جم با توجه به عدم دسترسی به دریا، با احداث سد باغان که ساخت آن از طریق فاینانس خارجی و سامانه انتقال آن از طریق سرمایه گذاری صنایع مستقر در منطقه انجام می شود، علاوه بر مهار رواناب های سرگردان، به آبخوان های منطقه نیز کمک خواهد شد.

گفتنی است مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در سفر یک روزه خود به استان بوشهر، علاوه بر بازدید از پروژه های توسعه منابع آب استان بوشهر، به صورت میدانی از رودخانه مند و روستاهای پیرامون آن بازدید به عمل آورد و در نشستی ویژه با حضور نماینده شهرستان دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان دشتی، نمایندگان شوراهای اسلامی شهر و روستا، نمایندگان سازمان های مردم نهاد و نمایندگان باغداران در خصوص مطالبات ساکنین حاشیه رودخانه مند شرکت نمود.

تشکیل جلسه شورای هماهنگی معاونین و مدیران شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر نیز دیگر برنامه مهندس حاج رسولی ها در این سفر می باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: