کد خبر: ۴۷۲۴۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۴
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک خبر داد
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور روزگذشته در نشست خبری‌اش از انفصال از خدمت ۲۷۰ سردفتر و دفتریار متخلف، شناسایی و دستگیری ۵۰ کارچاق‌کن و دلال، بررسی ۲ هزار پرونده رسیدگی در دادگاه‌های انتظامی، وصول بیش از ۷ هزار میلیارد تومان معوقات بانکی از طریق اجرای ثبت، افتتاح سرویس تطبیق اصالت سند و موارد مهم دیگری در این زمینه خبر داد.
انفصال ۲۷۰ سردفتر و دفتریار متخلف
به گزارش تدبیر نو، ذبیح‌اله خداییان در نشست خبری و آیین افتتاح طرح‌های فناوری اطلاعات در راستای توسعه خدمات الکترونیک گفت: سال ۹۷، بیش از ۲ میلیون سند مالکیت صادر شده که قبل از صدور اسناد مالیات آن‌ها پرداخت شده است و علاوه بر آن سازمان ثبت اسناد دارای بانک اطلاعات شرکت‌هاست و سازمان امور مالیاتی به این بانک دسترسی دارد که اگر شرکتی از پرداخت مالیات خودداری کند همه خدمات ثبت به آن شرکت قطع می‌شود تا زمانی که مالیات خود را پرداخت کند.

۲۷۰ متخلف منفصل
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در شش ماه گذشته دادگاه‌های انتظامی فعال شدند و در این مدت به ۲ هزار پرونده رسیدگی و برای ۲۷۰سردفتر و دفتریار حکم انفصال صادر شد که در ۲۳مورد نیز حکم انفصال اجرا شده است. درباره اعضای هیئت‌مدیره کانون سردفتران نیز تأکید کرده‌ایم، هر کسی به عنوان عضو هیئت‌مدیره انتخاب می‌شود باید همه هم وغم خود را در کانون سردفتران بگذارد و فعالیتی در خارج از هیئت‌مدیره نداشته باشد.

سرویس تصدیق اصالت سند
ذبیح‌اله خداییان اظهار کرد: در شش ماهه نخست امسال در راستای طرح تحول در قوه‌قضائیه اقدامات خوبی کردیم؛ یکی از محور‌های طرح تحول پیشگیری از مفاسد در درون و برون قوه‌قضائیه بود و یکی از اقدامات ما در این راستا، سرویس تصدیق اصالت سند است که افتتاح شد. بسیاری از جعل‌ها در بیرون صورت می‌گیرد و امکان تطبیق آن با اصل سند وجود ندارد که با این سرویس بتوان اسناد ارائه شده توسط سازمان و سایر اشخاص با اصل این دسته اسناد در سازمان ثبت مقایسه شود.

شناسایی و دستگیری کارچاق‌کن‌ها
رئیس سازمان ثبت اسناد همچنین از شناسایی و دستگیری ۵۰ کارچاق‌کن، دلال یا کارمند متخلف خبر داد و گفت: پرونده این افراد آماده ارسال به مراجع قضایی است.

وی همچنین از فعال‌شدن هیئت‌های رسیدگی به تخلفات خبر داد و افزود: در شش ماهه گذشته ۵۰۰ پرونده در این هیئت‌ها رسیدگی شد، در حالی که در کل سال گذشته ۱۶۵ پرونده رسیدگی شده بود.

کاهش ۹ درصدی ازدواج
به گفته رئیس سازمان ثبت اسناد در شش ماهه گذشته ۳۱۶ هزار و ۷۱۶ واقعه ازدواج ثبت‌شده که نسبت به سال قبل ۹ درصد کاهش داشته و همچنین در این مدت ۱۰۱ هزار واقعه طلاق ثبت که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: معمولاً افراد سوء‌استفاده‌گر سعی می‌کنند در شرکت‌ها اثری از خود نگذارند، ولی تصمیم گیر باشند. سامانه واحدی وجود ندارد که بدانیم در فلان شرکت دولتی کدام سهامدار بیشترین تأثیر را در اداره شرکت دارد؛ در همین راستا سامانه شناسایی ذی‌نفع واحد راه‌اندازی شد تا افراد تصمیم‌گیر در شرکت‌ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم شناسایی شوند.

خداییان یادآور شد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از دستگاه‌های حاکمیتی و تأثیرگذار در کشور است که نقش مهمی در رشد و توسعه کشور در ابعاد مختلف دارد. در بعد ایجاد امنیت با تثبیت مالکیت مانع بروز درگیری‌ها می‌شود، همچنین به رغم اینکه متولی امور اقتصادی نیست، اما در تحقق اقتصاد مقاومتی تأثیرگذار است.

وی درباره نقش سازمان ثبت اسناد در وصول معوقات بانکی اظهار داشت: در سال ۹۷ حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان و در شش ماهه نخست امسال نیز بیش از ۷ هزار میلیارد تومان از طریق اجرای امور ثبت، معوقات بانکی وصول شده و در شش ماهه نخست امسال بیش از هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد به خزانه واریز شده است.

استعلام بدون دخالت دست
خداییان در ادامه از رونمایی ۹ سامانه الکترونیکی جدید در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خبر داد و گفت: یکی از این سامانه‌ها، سامانه پاسخ خودکار به استعلام دفاتر اسناد رسمی برای املاک دارای دفتر املاک الکترونیک است که با این سامانه پاسخ‌های استعلامات دفاتر اسناد رسمی بدون دخالت کارشناسان ثبت و در طی چند ساعت ارسال می‌شود. رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت خودکار خلاصه معامله ارسالی دفاتر اسناد رسمی برای املاک دارای دفتر املاک الکترونیک را از دیگر سامانه‌های جدیدالتأسیس خواند و گفت: با این سامانه خلاصه معاملات املاک که پیشتر توسط پیک به ادارات ثبت ارسال می‌شد به صورت برخط و بدون دخالت نیروی انسانی در بانک جامع املاک ثبت می‌شود.

صدور سند به صورت الکترونیک
وی تولید خودکار پیش‌سند برای املاک دارای دفتر املاک الکترونیک، سرویس تصدیق اصالت سند مالکیت، ایجاد درگاه واحد خدمات مشتریان، پرتال فراخوان و دریافت اطلاعات مالکان اسناد دفترچه‌ای، پرتال ثبت اینترنتی شکایت مردمی، سامانه شناسایی ذی‌نفع واحد در ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری و ارسال تقاضای صدور سند مالکیت از دفاتر اسناد رسمی به صورت الکترونیک را از دیگر سامانه‌هایی عنوان کرد که افتتاح و بهره‌برداری شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: