کد خبر: ۴۶۵۴۹
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
نخست وزیر پاکستان تا دقایقی دیگر وارد فرودگاه مهرآباد خواهد شد.
عمران خان عازم تهران شد
به گزارش تدبیر نو به نقل از داون نیوز، «عمران خان» نخست وزیر پاکستان ساعتی قبل فرودگاه اسلام آباد را به مقصد فرودگاه مهرآباد تهران ترک کرد و تا دقایقی دیگر به تهران وارد می‌شود.

بنا برگزارش منابع آگاه، نخست وزیر پاکستان ظهر امروز با «حسن روحانی» رئیس جمهور کشورمان دیدار خواهد کرد. پس از دیدار با آقای روحانی عمران خان بلافاصله به عربستان خواهد رفت تا پیام ایران را به حاکمان سعودی ابلاغ کند.

در این سفر شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه و سید ذوالفقار بخاری دستیار ویژه نخست وزیر پاکستان در امور پاکستانی های خارج از کشور در این سفر عمران خان را همراهی می‌کنند.

گفته شده قرار است نخست وزیر پاکستان در جریان سفر کوتاه چند ساعته خود به تهران ابتکارات خود در خصوص کاهش تنش های بین ایران و عربستان و حتی تهران و واشنگتن را مطرح کند.

همچنین قرار است طرفین در حاشیه این نشست پیرامون مسائلی چون کشمیر، دستاورد دو کشور در مذاکرات با طالبان و موضوع متفاوت دو کشور در قبال اتفاقات اخیر دو کشور نسبت به سوریه به بحث و گفتگو بپردازند.

روزنامه های اردو زبان پاکستانی چاپ امروز این کشور نیز با پوشش خبر سفر روز یکشنبه عمران خان به تهران، احتمال حل روابط تیره بین دو کشور عربستان سعودی و ایران را توسط عمران خان بسیار بالا ارزیابی کردند.

این سفر دومین سفر رسمی عمران خان به ایران پس از انتخاب وی به سمت نخست وزیری پاکستان می باشد.

بسیاری از تحلیلگران متعقدند که اگر ابتکار خان برای کمک به حل اختلافات میان ایران و عربستان جواب دهد، این تحول یک موفقیت بزرگ دیپلماتیک برای اسلام آباد تلقی می شود زیرا اسلام آباد از پیامدهای جدی هرگونه رویارویی در منطقه با خبر است به همین دلیل مصمم به ایفای نقش در خاورمیانه است.

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که میانجیگری نخست وزیر پاکستان، نه به درخواست عربستان سعودی، بلکه بیشتر یک ابتکار شخصی دیپلماتیک از جانب نخست وزیر است، البته میزان تمایل ریاض برای کاهش تنش نیز موثر بوده است.
نام:
ایمیل:
* نظر: