کد خبر: ۴۲۱۶۹
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
معاون رئیس جمهور گفت: انتظار می رود با ابلاغ اعتبار ۴۰ میلیاردی برای استملاک زمین های مسیر ریلی رشت- انزلی اتصال ریلی خلیج فارس به دریای خزر تا پایان سال ۹۸ انجام شود.

به گزارش تدبیر نو، محمد باقر نوبخت شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی استان گیلان که در استانداری برگزار شد با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در استان گیلان را راه آهن بود، اظهار کرد: با عنایت خداوند این پروژه مورد بهره برداری قرار گرفت و در حال حاضر نیز سرویس دهی مناسب دارد.

وی با بیان اینکه این کار بزرگی بود که انجام شد اما کافی نیست، افزود: این راه آهن از مرزهای جنوبی کشور آغاز شده و قطعاً باید به دریای خزر نیز متصل شود، اتصال این مسیر ریلی به مرز آستارا با توجه به آماده بودن مسیر ریلی آستارا آستارا می‌تواند آن را به کشورهای شمالی مرتبط کند.

نوبخت با اشاره به اینکه اجرای این عملیات دارای دو بخش است، گفت: یک بخش از این راه‌آهن از رشت به انزلی و سپس بندر کاسپین بوده که نیازمند استملاک زمین است برای این موضوع نیز نیاز به ۴۰ میلیارد تومان اعتبار بود که قبل از سفر به استان گیلان این مبلغ اختصاص یافته و در اختیار وزارت راه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اعتبارات لازم برای استملاک زمین‌های مسیر رشت به انزلی پرداخت شده است، بیان کرد: امیدواریم با انجام این مورد اجرای این پروژه با سرعت بیشتری انجام شود.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه این پروژه باید تا پایان سال جاری خلیج فارس به دریای خزر متصل کند، تأکید کرد: این کار شدنی است دولت و سازمان برنامه و بودجه نیز مصمم است این کار را تا پایان امسال انجام دهد.

در زمینه منابع مالی اجرای پروژه ریلی رشت- آستارا مشکلی وجود ندارد

وی در ادامه همچنین به احداث مسیر ریلی رشت به آستارا نیز با همکاری قرارگاه خاتم اشاره کرد و گفت: نشستی روز گذشته با فرمانده قرارگاه خاتم برگزار شد و امروز نیز نماینده ایشان برای تسریع در امور و بیان مطالبات خود در جلسه شورای برنامه ریزی استان گیلان حضور یافته است.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید به صورت لحظه‌ای این پروژه مورد بررسی و بازدید قرار گیرد، افزود: دولت در زمینه پرداخت منابع مالی که بر عهده دارد قطعاً انجام وظیفه خواهد کرد، قسمتی از این پروژه بر عهده قرارگاه خاتم و مابقی تأمین مالی نیز بر عهده طرف آذربایجانی است خوشبختانه از نظر مالی مشکلی نداریم.

وی با بیان اینکه در حوزه اشتغال نیز سازمان مدیریت و برنامه ریزی در استان گیلان دارای اولویت‌های بوده که بیان شده است، تصریح کرد: بیش از ۱۰ هزار جوان بیکار در استان گیلان داریم که باید اقدامات لازم برای اشتغال آنها با توجه به بیانیه گام دوم و همچنین استراتژی و راهبردهای اساسی سال ۹۸ از جانب رهبری معظم برای رونق تولید انجام دهیم.

نوبخت با تأکید بر اینکه باید جایگاه استان گیلان در این زمینه مشخص شده و سهم اعتبارات آن نیز اعلام شود تا بتوانیم با برنامه ریزی های لازم برای ایجاد اشتغال و رونق تولید در این استان گام‌های لازم را برداریم استانداری نیز باید در این زمینه نظارت‌های لازم را انجام دهد.

اعلام آمادگی وزارت نفت برای اجرای پروژه پتروشیمی در گیلان

وی با بیان اینکه کار مهم دیگری که باید در استان گیلان انجام شود که زمینه ایجاد اشتغال فراوان و سرمایه گذاری بزرگی است اجرای پروژه در حوزه پتروشیمی است، اظهار کرد: برای اجرای این پروژه وزارت نفت اعلام آمادگی کرده و برنامه‌ریزی لازم نیز حدود سه ماه پیش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شده باید از این فرصت مهم برای ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در استان گیلان استفاده کنیم.

معاون رئیس جمهور همچنین به موضوع لایروبی انهار، رودخانه‌ها و ساماندهی به وضعیت آب بندان ها اشاره کرد و گفت: نزولات جوی هفته‌های گذشته در استان گیلان بیش از دو استان مازندران و گلستان بوده اما لایروبی بخشی از انهار، رودخانه و آب بندان ها سبب شد که این استان در این زمینه با مشکل مواجه نشود.

وی با اشاره به پرداخت ۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای بازسازی خسارت ناشی از سیل سال ۹۷ استان گیلان، افزود: اینکه اکنون برخی اعلام می‌کنند هنوز مشکلاتی در این زمینه وجود دارد جای سوال دارد باید دستگاه مربوطه پاسخگو باشد.

تکمیل ۸ کیلومتر باقیمانده آزاد راه شمال اولویت دولت است

نوبخت در ادامه به ۸ کیلومتر باقیمانده آزاد راه رشت- قزوین نیز اشاره کرد و اظهار کرد: احداث یک آزاد راه در محدوده منجیل - رودبار بیش از این که برای استان گیلان مهم باشد از نظر ملی دارای اهمیت است.

وی با بیان اینکه در تعطیلات جمع کثیری از ایرانیان به استان گیلان سفر می‌کنند که در این محدوده از آزاد راه دچار مشکل می‌شوند، افزود: با توجه به آماده نبودن این قطعه هر ساله شاهد چندین کیلومتر ترافیک در این محور هستیم به همین دلیل تکمیل این پروژه برای دولت مهم و از اولویت برخورداراست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم حداکثر تا پایان سال آتی ۸ کیلومتر باقی‌مانده آزادراه رشت - قزوین نیز تکمیل و مورد بهره برداری قرار گیرد، گفت: دو پیمانکار برای این پروژه تعیین شده و به هر پیمانکار احداث ۴ کیلومتر اختصاص یافته که آنها نیز قول داده اند در صورت تأمین منابع مالی پروژه تا پایان سال آینده تکمیل شود.

وی در ادامه از پیش‌بینی ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل و بهره‌برداری این پروژه اشاره و بیان کرد: با توجه به اینکه برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام کشور به بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است نمی‌توانیم در سال جاری تمامی این میزان اعتبار را برای تکمیل آزادراه رشت- قزوین اختصاص دهیم اما این جز اولویت‌های ملی کشور است.

نوبخت ادامه داد: پیش پرداختی برای پروژه تعیین شده که در همین ماه پرداخت خواهد شد./مهر

نام:
ایمیل:
* نظر: