کد خبر: ۴۱۵۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
در آستانه سفر هیأت دولت به استان بوشهر
تدبیرنو،بدون تردید سفر عالی‌ترین مقام اجرایی کشور، وزرا و معاونان آن به استان‌ها فرصتی مغتنمی برای مسؤولان و مردم آن استان است تا دغدغه و مسائل و مشکلات، خواسته‌ها و کمبودها را مطرح کنند تا در جهت رفع آنها تصمیماتی اتخاذ شود.

حدود یک ماهی است که زمزمه‌های سفر رئیس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید از سوی مسؤولان استانی و نیز شهرستانی شنیده می‌شود، هرچند که طی این مدت، زمان‌های مختلفی برای این سفر تعیین شده اما هیچکدام قطعی نبوده است. با این حال استاندار بوشهر می‌گوید این سفر پیش از فرا رسیدن سال نو انجام خواهد شد و با احتمال قوی‌تری 26 اسفند ماه جاری به عنوان زمان حضور هیات دولت در استان بوشهر عنوان شده است.

بدون تردید سفر عالی‌ترین مقام اجرایی کشور، وزرا و معاونان آن به استان‌ها فرصتی مغتنمی برای مسؤولان و مردم آن استان است تا دغدغه و مسائل و مشکلات، خواسته‌ها و کمبودها را مطرح کنند تا در جهت رفع آنها تصمیماتی اتخاذ شود.

در استان بوشهر نیز بسیاری از مردم، خواسته‌های متعددی از رییس جمهوری خود دارند، خواسته‌هایی که در معیشت و بهبود زندگی ساکنان این استان، تاثیری مستقیم دارد. طبیعتاً مطرح کردن این خواسته‌ها از موکلان استانی خود و پیگیری جدی آن انتظار به‌جایی است که باید در این سفر به صورت چشم‌گیری دیده شود.

«بیکاری»؛ دغدغه جوانان استان

شاید یکی از اصلی‌ترین و مهمترین دغدغه‌ها و معضلات بوشهر معضل بیکاری و دغدغه ایجاد اشتغال بخصوص در بین قشر جوان و تحصیلکرده استان است. نبود شغل پایدار برای بوشهری‌های تحصیلکرده، به دغدغه‌ای جدی برای جوانان و به تبع آن خانواده‌ها تبدیل شده است و بهبود وضعیت کسب و کار و اشتغال‌زایی از نخستین انتظارات مردم این استان از دولت تدبیر و امید است.

بر اساس آنچه که عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر در نشست خبری اخیر خود گفته «نرخ بیکاری استان بوشهر از ۱۱٫۵ به ۱۰٫۷ درصد کاهش‌یافته است اما با توجه به وجود ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود در استان این نرخ قابل‌قبول نیست و تلاش می‌شود با استفاده از پتانسیل‌ها کاهش یابد». از بیکاری می‌توان به عنوان مادر معضلات و اصلی‌ترین دغدغه مردم نام برد.

بیکاری و عدم درآمدزایی به ویژه برای جوانان، مشکلات معیشتی و نیز برخی آسیب‌های بزرگ اجتماعی همچون رو آوردن به اعتیاد، افزایش آمار طلاق، کاهش ازدواج و ناتوانی در تشکیل زندگی و تامین امورات آن و بسیاری مشکلات دیگر را به بار می آورد، به همین جهت یکی از اصلی‌ترین مطالبات مردم از رئیس جمهوری فراهم کردن فضای کسب و کار و اشتغال پایدار است و نیز مسؤولان استانی به عنوان نماینده مردم و پل ارتباطی با کابینه، این مطالبه را باید به صورت جدی مطرح کنند.

تکرار نشدن بحران آب در تابستان داغ بوشهر

مردم استان بوشهر در سالی که گذشت و به ویژه در تابستان وضعیت بسیار نامطلوبی را به جهت تامین آب گذراندند. بسیاری از خانواده‌ها در اکثر ایام سال، لوله‌های خود را خشک و بی آب می‌دیدند تا جایی که در بسیاری از مناطق و روستاها چندین روز از آب به عنوان یکی از اصلی‌ترین مایحتاج‌های زندگی خبری نبود. وضعیت بحرانی که به خط قرمز رسید و بسیاری از مردم را نسبت به این مساله معترض کرد. این وضعیت تا جایی پیش رفت که شاهد سراریز شدن تانکرها به کوچه پس کوچه‌های شهر و روستا بودیم و مردم بشکه‌های چند لیتری خود را از تانکرها پر می‌کردند. در برخی جاها نیز اعتراضات خیابانی و بسته شدن خیابان‌ها و راه‌های مواصلاتی بین شهری دیده شد و به تبع آن رسانه‌ای شدن این مساله سبب شد تا بسیاری از رسانه‌های معاند و ضد نظام و انقلاب از آب گل آلود ماهی بگیرند تا وضعیت کشور را فاجعه‌وار توصیف کنند.

قطعی برق در تابستان داغ بوشهر

آنچه که مشخص است استان بوشهر به واسطه همجواری با خلیج فارس از ظرفیت بالایی برای تامین آب شرب خود برخوردار است اما ضعف مدیریتی و ناتوانی در اتخاذ تدابیری برای حل این مشکل چندین و چند ساله و تاریخی سبب شده تا حدود 90 درصد آب استان بوشهر از استان‌های همجوار تامین شود. هرچند که استاندار بوشهر اعلام کرده که مجوز 125 هزار متر مکعب برای احداث آبشیریکن گرفته و نیز احداث چهار سد را در دستور کار دارد اما خواسته مهم مردم تسریع در انجام این پروژه ها است که با اختصاص و جذب اعتبارات مالی انجام این پروژه‌ها باید بدون وقفه صورت گیرد تا شاهد بحران بی آبی یا کم آبی در استان نباشیم.

علاوه بر بحران آب در تابستان امسال بوشهر، قطعی برق را هم باید به دیگر دغدغه‌های مردم استان اضافه کرد. تابستان داغ در استان بوشهر و رطوبت بالای آن سبب شد تا بسیاری از ساعت شبانه روز شاهد قطع برق آن هم در زمان‌هایی که درجه دماسنج عدد بالای 40 را نشان می داد باشیم. این وضعیت سبب شد تا در زمان وقت اداری بسیاری از کارمندان برای ساعاتی بیکار و عملا کار اداره‌ها تعطیل می شد. از طرفی نیز کارهای مردم نیز برای ساعتی روی زمین می‌ماند و همین عامل مراجعات مردم را به ادارات کمتر کرد. در حوزه بازار نیز بسیاری از کسب و کارها در زمان قطع برق تعطیل می شد و درکل این امر برنامه‌ریزی مردم برای زندگی را با اخلال مواجه کرد.

 

این درحالی است که استان بوشهر با داشتن ظرفیتی همچون نیروگاه هسته‌ای و نیز نیروگاه‌های سیکل ترکیبی، گازی، دیزلی، آبی و خورشیدی از مهمترین مولدان و تولید کنندگان برق کشور است اما با وجود تولید حدود پنج هزار مگاوات متاسفانه نگاه ویژه‌ای از سوی دولت به این استان نیست و همین سبب شده تا استان بوشهر که معادل هفت درصد کل برق تولیدی کشور را تولید می کند در ایام تابستان داغ خود، قطعی برق را به خود ببیند. با توجه به شرایط آب و هوایی استان مردم انتظار دارند دولت نگاه ویژه‌ای به استان بوشهر در حوزه برق داشته باشد.

اتمام سریع راه آهن آرزوی دیرینه مردم استان

چندین سال است که پروژه راه آهن در حد احداث تابلوی آن روی زمین مانده بود و توجهی به آن نمی‌شد. دولت مهمترین مساله را تامین اعتبار آن عنوان کرده بود اما از جهتی شاهد اتصالات ریلی و افتتاح راه آهن‌های برخی از استان‌های کشور بودیم اما در این بین، بوشهر به عنوان تنها استان جنوب کشور و یکی از مهمترین مراکز ترانزیت، از وجود راه آهن بی‌بهره است.

به هرحال با پیگیری های مسؤولان استان و مشخص شدن منبع مالی آن از طریق فایناس و نیز پیمانکار این پروژه، پس از چندین سال عملیات اجرایی قطعه 10 راه آهن شیراز - بوشهر با اعتبار دو هزار و 343 میلیارد ریال اواخر دی ماه امسال در آئینی با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در بوشهر آغاز شد.

حال پس از شروع عملیات اجرایی این پروژه مهم و تصویب اجرای پروژه راه آهن بوشهر در شورای عالی اقتصاد، تسریع در اتمام آن یکی از خواسته‌های مردم استان است که بایستی مسؤولان استانی مطالبه ‌ر این خواسته و آرزوی مردم باشند. از جهتی بهره‌برداری هرچه سریعتر از راه آهن بوشهر به شیراز و اتصال این استان به شبکه ریلی کشور می‌تواند در رونق اقتصادی کشور به ویژه در شرایط کنونی داشته باشد. از جهتی نیز هزینه سفرهای مردم کمتر و مراجعات به آژانس های هواپیمایی و خرید بلیت‌های گران قیمت و سرسام آور هواپیما کمتر می‌شود.

حل معضل ورود ریزگردها مهمان ناخوانده و همیشگی

بحران ریزگردهای بوشهر یک بحران زیست‌محیطی است که در این استان وجود دارد. در حال حاضر، کانون اصلی تولید اینریزگردها، ریزگردهایی است که از کشورهای همسایه از جمله عراق و عربستان و نیز در داخل کشور از سوی استان خوزستان وارد خاک استان بوشهر می‌شود. 

با این حال در چند سال اخیر بوشهری‌ها در بسیاری از روزهای سال شاهد این مهمان ناخوانده بوده‌اند. این بحران باعث شده‌است شهر بوشهر مرکز این استان در برخی از روزهای سال به آلوده‌ترین نقاط تبدیل شود و همین ساله باعث مشکلات تنفسی برای ساکنان این شهر و یا استان شود.

احتمال آلوده بودن این ریزگرد به مواد رادیواکتیو نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد تأثیر این پدیده بر سلامت شهروندان بوجود آورده است.سالانه بسیاری در استان بوشهربه دلیل مشکلات ناشی از آلودگی هوا و ریزگردها به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه و بسیاری از آنها بستری شدند.

تعطیلی مدارس و اختلال در تنفس از جمله مشکلاتی است که مردم بوشهربا ریزگردها تجربه کرده‌اند. همچنین انواع بیماری‌های آلرژی و حساسیت‌های تنفسی که باعث بروز عطسه، سردرد و آبریزش می‌شوند.

با توجه به اهمیت این موضوع یکی از مهمترین خواسته‌های مردم استان بهبود این شرایط است و از دولت انتظار دارند تدبیری را برای حل این معضل اتخاذ کند.

دیگر دغدغه‌ها

قطعا در سفر رئیس جمهوری و هیأت دولت به استان مردم درخواست ها و مطالبات دیگری همچون رفع محرومیت زدایی و توجه بیشتر به اقشار آسیب پذیر در مناطق مختلف، اشتغال جوانان، تورم، گرانی، فرهم کردن شرایطی برای تسهیل در ازدواج جوانان، کمبود مسکن، حل مشکلات راه‌ها و جاده‌ها، ایجاد فرصت‌های شغلی، برطرف کردن کمبود در بخش‌های مختلف درمانی و بیمارستانی، کمبود داروهای تخصصی در برخی بیمارستانهای شهرهای استان، کمبود آب شرب در برخی مناطق روستایی دارند که همه اینها می تواند از سوی مسؤولان استان مطرح شود.

 البته انتظار حل یک شبه آنها منطقی نیست اما لزوم توجه و برنامه ریزی و اتخاذ تدبیر و تصمیماتی اساسی برای حل آنها خواسته مهم مردم از مقامات اجرایی است.

 

گزارش: سید حسین موسوی

نام:
ایمیل:
* نظر: