کد خبر: ۴۰۵۳۷
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲
رئیس دفتر مطالعات راهبردی و پژوهش‌های نظری نیروی هوایی ارتش گفت: پایداری ملت ایران در مقابل قدرت های نظامی دنیا از آسمان شروع شد و امروز نیز خلبانان محکم و استوار همانند دیواری آهنین از حریم هوایی کشور پاسداری می کنند.
به گزارش تدبیر نو، امیرسرتیپ دوم خلبان نیک بخش حبیبی روز چهارشنبه در همایش نخستین پاسخ پایگاه ششم شکاری شهید یاسینی بوشهر افزود: نیروی هوایی با ایثار، شهامت و ایستادگی نقشی مهم در زمینگیر کردن دشمن در روزهای نخست جنگ تحمیلی داشت.
وی اضافه کرد: در این مدت 11 میلیون پوند بمب روی سر دشمن ریخته شد تا در خاک خوزستان زمینگیر شد.
رئیس دفتر مطالعات راهبردی و پژوهش‌های نظری نیروی هوایی ارتش ادامه داد: تیزپروازان نیروی هوایی ارتش در ساعت های شروع جنگ تحمیلی توانستند دشمن را زمینگیر کنند و براساس فرمایش امام راحل این نیرو در اول جنگ به عنوان رهبر جنگ بود.
حبیبی گفت: با وجود همه سرمایه گذاری هایی که دشمن انجام می دهد ولی ارتش مقتدر ایران تنها با ایمان، ولایتمداری، عشق، اعتقاد و تعهد خود در مقابل آنان ایستاده و از مرزهای کشور محافظت می کند.
وی بیان کرد: چهل سال است که تمام دنیا تصمیم گرفته ملت ایران آزادانه زندگی نکند اما این ملت به پشتوانه هدایت های رهبر معظم انقلاب و نیروهای مسلح مقتدر با عزت مسیر رشد و ترقی خود را طی می کند.
وی درباره پایگاه ششم شکاری بوشهر گفت: این پایگاه از یک طرف تا تنگه‌هرمز و از طرفی تا شعاع صدها کیلومتری را عقاب گونه رصد می‌ کند و اجازه هیچگونه تعدی را به دشمن نمی دهد.
حبیبی یادآور شد: پایگاه ششم شکاری شهید یاسینی بوشهر نه فقط مختص بوشهر بلکه متعلق به همه کشور است و فرزندان این سرزمین این توانایی را دارند که قدرت خود را به همه نشان دهند.
وی افزود: در دوران دفاع مقدس 10 پایگاه هوایی در کشور فعال بود که پایگاه بوشهر بیشترین تعداد شهید را داشت و 64 شهید از این پایگاه تقدیم نظام شد.
حبیبی گفت: در نخستین لحظه های جنگ نخستین پرواز جنگنده‌های ایرانی از بوشهر انجام شد و شهید خلبان جهانگیر ابن‌یمین 31 شهریور 1359 از پایگاه هوایی بوشهر به پرواز درآمد و نخستین بمب را بر سر دژخیمان بعثی انداخت.
حبیبی ادامه داد: هر چند صدام و بعثی‌ها برای تصرف ایران طی سه روز برنامه ‌ریزی کرده بودند ولی پرواز این جنگنده‌ها معادلات آنها را به هم زد.
وی اضافه کرد: دوران جنگ تحمیلی یادآور جان‌فشانی‌ها، ایثارگری و رشادت خلبانان ایرانی است که تعداد زیادی از آنها درعملیات‌های مختلف به شهادت رسیدند و پیکر تعداد زیادی هنوز مفقود است.
رئیس مرکز مطالعات استراتژیک نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی گفت: برگزاری این یادواره ها برای شناخت بیشتر رشادت‌های خلبانان شجاع کشور در بوشهر است.
وی بصیرت، ولایت مداری، خودباوری و استقلال را از ویژگی های ارتش انقلابی عنوان کرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر گفت: رژیم بعث عراق با ناجوانمردی با تمام قدرت ایران را مورد هجوم قرار داد ولی تنها چند ساعت بعد پاسخ کوبنده ای توسط جوانان با همت و غیرتمتند نیروی هوایی دریافت کرد.
مجید خورشیدی افزود: دلاورمردی تیزپروازان نیروی هوایی توانست تمام ابهت دشمن را درهم بشکند.
وی بیان کرد: آنها تصور می کردند بعد از خروج مستشاران خارجی، ارتش نمی تواند از تجهیزات موجود استفاده کند اما دنیا شاهد غیرت و رهبری جنگ توسط تیزپروازان نیروی هوایی بود.
خورشیدی گفت: به شهدای نیروی هوایی که افتخار آفریدند و جوانمردانه جنگ را هدایت و دفاع را پشتیبانی کردند درود می فرستیم.
فرمانده پایگاه ششم شکاری شهید یاسینی گفت: برگزاری جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به معنی پیروزی ملت ایران در همه عرصه هاست.
سرهنگ خلبان علی اکبر طالب زاده افزود: براساس گفته های دشمنان ملت ایران جشن چهل سالگی انقلاب را برگزار نخواهند کرد اما برخلاف میل آنها امروز با اقتدار هرچه تمامتر این جشن تکامل را برگزار می کنیم.
وی بیان کرد: نیروی هوایی نخستین یگانی بود که در 19 بهمن 57 با امام راحل بیعت کرد و این اقدام همافران در سرعت بخشی پیروزی انقلاب اسلامی موثر بود.
طالب زاده اضافه کرد: دشمن بعث رویای تسخیر ایران در مدت یک هفته را در ذهن می پروراند اما از غیرت مردان ایرانی غافل و با اولین پاسخ از تیزپروزان نیروی هوایی این رویا به کابوسی تلخ برای آنان تبدیل شد.
وی اظهار داشت: همانطور که در جنگ سخت مردانه پای انقلاب و تجاوز دشمن ایستادگی کردیم امروز نیز در جنگ نرم انقلاب اسلامی را پشتیبانی و درس ایثار، شجاعت، شهامت را به جوانان خود می آموزیم.
در این آیین از تمبر یادبود نخستین همایش اولین پاسخ پایگاه ششم شکاری شهید یاسینی ونخستین مستند سه قسمتی اولین پاسخ رونمایی شد./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: