کد خبر: ۳۹۵۱۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
نشست سه جانبه مذاکره کنندگان ارشد روند صلح سوریه با حضور نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه شامگاه دوشنبه در ژنو برگزار شد.
برگزاری نشست سه جانبه مذاکره کنندگان ارشد روند صلح سوریه در ژنو

به گزارش تدبیر نو، نشست سه جانبه مذاکره کنندگان ارشد کشورهای ضامن روند آستانه (روند صلح سوریه)، شامگاه دوشنبه (۲۶ آذر ماه ۱۳۹۷) در ژنو با حضور «حسین جابری‌انصاری» دستیار ارشد وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی، «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و «سدات اونال» معاون وزیر خارجه ترکیه و هیأت‌های همراه برگزار شد.

مذاکره کنندگان ارشد سه کشور ضامن روند آستانه در این نشست، پیش نویس بیانیه پایانی نشست وزرای خارجه سه کشور که امروز سه شنبه ۲۷ آذر در ژنو برگزار می‌شود را بررسی و نهایی کردند.

در این بیانیه پایان همراه با موفقیت تلاش‌های فشرده سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در ارتباط نزدیک با دولت و معارضه سوریه و نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد با هدف تعیین ترکیب و اعضای کمیته قانون اساسی سوریه رسما اعلام خواهد شد.

مذاکره کنندگان ارشد سه کشور ضامن روند آستانه همچنین پس از پایان نشست سه جانبه خود، در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو با «استفان دی‌میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه دیدار و ضمن ارائه فهرست نهایی اسامی نمایندگان جامعه مدنی سوریه در کمیته قانون اساسی این کشور، هماهنگی‌های لازم را جهت برگزاری اجلاس سه و چهار جانبه امروز وزرای امور خارجه سه کشور و دی‌میستورا به عمل آوردند. 

گفتنی است محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به منظور شرکت در نشست مشورتی سه جانبه با همتایان روس و ترکیه‌ای خود و با حضور دی‌میستورا راهی ژنو شد.

جابری انصاری شامگاه یکشنبه ۲۵ آذر ۹۷ در سفری فوری و دو ساعته به دمشق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و در خصوص آخرین تحولات مربوط به کمیته قانون اساسی سوریه رایزنی و هماهنگی کرده و سپس از طریق بیروت به ژنو سفر کرد.

وی روز شنبه 26 آذر ماه نیز در تهران میزبان لاورنتیف نماینده ویژه پوتین در امور سوریه بود.

جلسه چهارجانبه جابری انصاری، سدات اونال و لاورنتیف نمایندگان عالیرتبه ایران، ترکیه و روسیه با استفان دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه هفتم آذر ماه 1397 نیز در حاشیه یازدهمین نشست بین‌المللی صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان درباره شکل گیری کمیته قانون اساسی سوریه برگزار شد.

حسین جابری انصاری همچنین 27 و 28 آبان ماه در سوئیس با دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه و برخی از شخصیت‌های معارض سوری ملاقات و در این دیدارها، پیرامون حل مشکلات فراروی تاسیس و شروع به کار کمیته قانون اساسی سوریه گفت‌وگو کرد.

20 شهریور ماه نیز دومین دور رایزنی‌های جابری انصاری، لاورنتیف و اونال مذاکره کنندگان ارشد ایران، روسیه و ترکیه در روند صلح سوریه با دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه درباره کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو برگزار شد. دور اول این گفت‌وگوها 28 و 29 خرداد ماه در ژنو برگزار شده بود./فارس

نام:
ایمیل:
* نظر: