کد خبر: ۳۹۱۲۲
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
استاندار بوشهر گفت: با توجه به بحران آب در این استان باید تولیدات خارج از فصل به فضاهای سربسته و گلخانه هدایت شود.
به گزارش تدبیر نو، عبدالکریم گراوند روز پنجشنبه در نشست تخصصی کمیته استانی استانداران ادوار استان بوشهر با قدردانی از فعالیت استانداران سابق استان بوشهر افزود: این استان با برخورداری از شرایط ویژه سالانه 700 تن محصول کشاورزی خارج از فصل با گردش مالی 10 هزار میلیارد ریال تولید می کند.
وی با اشاره به مصوبه ایجاد منطقه آزاد بوشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در صورت تحقق این مهم می توان با ایجاد آب شیرین کن و شهرک گلخانه ای در منطقه آزاد بوشهر نیز محصول کشاورزی خارج از فصل تولید کرد.
وی ادامه داد: گوجه فرنگی خارج از فصل این استان در زمانی برداشت می شود که به دلیل سرما تولید این محصول در کشور بسیار کم است و این یک مزیت رقابتی برای استان بوشهر است.
گراوند یادآور شد: 6 میلیون اصله نخل در استان بوشهر وجود دارد و سالانه 150 هزار تن خرما از نخیلات استان برداشت می شود.
استاندار بوشهر در ارتباط با وضعیت بیکاری استان بوشهر گفت: درصد بیکاری در این استان از یک یکسال گذشته از 11.7 به 11 درصد کاهش یافته است.
وی گفت: با هدف کاهش بیکاری در استان بوشهر باید از ظرفیت اشتغال در عسلویه به نفع استان استفاده بیشتری شود.
گراوند در باره طرح اشتغال روستایی در استان بوشهر گفت: سهیمه تسهیلات اشتغال روستایی این استان یکهزار و 150 میلیارد ریال است که تاکنون یکهزار و 380 میلیارد ریال جذب شده است.
وی بیان کرد: در این حوزه 85 درصد از طرح های اشتغالزایی روستایی استان اجرایی شده است.
گراوند در ارتباط با وضعیت گردشگری استان بوشهر بیان کرد: در نوروز گذشته هفت میلیون و 450 هزار نفر گردشگر از این استان دیدن کردند که در این زمینه باید از ظرفیت دریا و سواحل برای جذب گردشگر استفاده بیشتری شود.
وی بیان کرد: تاکنون 14 روستای گردشگری در طرح بوم گردی استان بوشهر به ثبت رسیده و اکنون نیز 24 روستای جدید برای طرح بوم گردی هدف گذاری شده است.
استاندار بوشهر گفت: یکی از کارهای مهم برای توسعه ایناستان، اجرای راه آهن است که پیگیری های لازم برای تامین بودجه آن انجام شده و روند اجرایی آن در دست پیگیری است.
گراوند با اشاره به سابقه تاریخی استان بوشهر در زمینه فرهنگی و مذهبی گفت: این استان همواره مهد عالمان و بزرگان دینی بوده و امروز هم از حضور آیت الله صفایی بوشهری و حسینی بوشهری 2 عالم برجسته بهره مند است.
وی افزود: این استان در عرصه مطبوعات و روزنامه نگاری نیز پیشتاز بوده و در عرصه تئاتر و مراسم آئینی هم حرف های زیادی در کشور برای گفتن دارد.
گراوند گفت: استانداران استان بوشهر نهالی را که در ابتدای انقلاب اسلامی کاشته بودند امروز به همت همه مسئولان استان به درختی تنومند تبدیل شده است.
وی با قدردانی از تلاش های همه استانداران ادوار مختلف استان بوشهر گفت: از استانداران سابق انتظار داریم طرح و برنامه‌هایی که را در زمان مدیریت خود درصدد اجرا آن در استان بودند اما عملیاتی نشده را به ما گزارش کنند تا زمینه اجرای آنها فراهم شود.
گراوند با اشاره به جایگاه استان بوشهر درنفت و گاز اظهار داشت: این استان 71 درصد گاز کشور را تامین می کند.
وی اظهارداشت: با این وجود مصوبه قانون بودجه در سال 1395 (مربوط به اعتبارات نفت و گاز) موجب کاهش اعتبارات عمرانی استان در سال جاری شده است.
گراوند گفت: به منظور جبران این کاهش اعتبارات، پیگیری های زیادی انجام شده و امیدواریم در برنامه ششم توسعه اعتبارات لازم در عرصه نفت و گاز به استان بوشهر اختصاص یابد./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: