کد خبر: ۳۸۸۳۹
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴
محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس گفت و گوهای مدیترانه ای در رم گفت: زیر بار زور نمی رویم.
به گزارش تدبیر نو، ظریف پنجشنبه شب در کنفرانس گفت و گوهای مدیترانه ای در رم که با حضور نمایندگانی از 56 کشور جهان برگزار شد با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ملت ایران افزود: ایران نه 40 سال بلکه هفت هزار سال است که دوام آورده و می آورد. تاریخ امپراطوری ایران و ایتالیا از عمر برخی کشورهای مدعی بیشتر است و برای همین است که زیر بار زور نمی رویم چون می دانیم هیچ قدرتی دائمی نیست.
وزیر خارجه کشورمان گفت: چرا ایران باید سیاست هایش را در منطقه عوض کند؟ آیا ما از صدام حمایت کردیم؟ آیا ما از داعش و طالبان و جبهه النصره حمایت کردیم؟ آیا ما 11 سپتامبر را خلق کردیم؟ آیا ما قطر را محاصره کردیم؟ آیا ما داریم مردم یمن را بمباران می کنیم؟ آیا ما نخست وزیر کشور دیگری را در خاک خود زندانی کردیم؟ ما اشتباه کردیم یا دیگران؟ این آنها هستند که باید سیاست ها و رفتارهای منطقه ای خود را تغییر دهند.
وی گفت: ما همراه سایر کشورها با آمریکا مذاکره کردیم و به نتیجه خوبی رسیدیم. الان اروپا و بقیه باید برای زحمات خود و امنیت جهانی سرمایه گذاری و هزینه کنند. نمی شود بدون اینکه خیس شد شنا کرد.
ظریف افزود:همه مرا اهل تعامل و گفت و گو می شناسند؛ اما اگر پای انتخاب استقلال ایران و تعامل در میان باشد حتما برای استقلال ایران می ایستم. دیپلماسی یک بازی نیست و ما همیشه برای امر جدی آماده ایم.
وزیر خارجه کشورمان که شب گذشته وارد رم شده است صبح امروز با 'موئاورو میلانزی' همتای ایتالیایی خود دیدار کرد و همچنین قرار است فردا با 'روبرتو فیکو' رئیس مجلس نمایندگان این کشور دیدار کند. وی همچنین در مراسمی با ایرانیان مقیم ایتالیا دیدار کرد و عصر امروز نیز در یک نشست تجاری بازرگانی شرکت کرد. /ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: