کد خبر: ۳۸۲۸۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
ضربه دیگری به اختلاف افکنی‌های عربستان
روزنامه الرایه قطر در گزارشی نوشت که با جدا شدن شماری از کشورهای عضو اتحادیه خود خوانده فوتبال جنوب غرب آسیا، ضربه دیگری به تلاش های عربستان برای اقدام علیه فوتبال آسیا به ویژه محدود کردن فوتبال قطر وارد آمد.
به گزارش تدبیر نو، این روزنامه در ضمیمه ورزشی خود با عنوان «ضربه سخت به عربستان» می نویسد: عربستان، امارات و بحرین با تاسیس اتحادیه جنوب غرب آسیا با حضور کشورهایی مانند هند، بنگلادش، نپال، بوتان، مالدیو، سریلانکا و پاکستان اولین نشست مجمع عمومی آن را برگزار و «عادل عزت» رییس سابق فدراسیون فوتبال عربستان را به عنوان رییس انتخاب کرده بودند.
این گزارش می افزاید: بعد از برگزاری اولین جلسه مجمع عمومی، سعودی ها در انتظار لحظه مناسب برای اعلام این اتحادیه جدید بودند. آنها قرار بود طی روزهای اخیر ایجاد آن را اعلام رسمی کنند که عقب نشینی هند و شش فدراسیون دیگر از این ائتلاف خود خوانده همه محاسبات سعودی ها را بر هم زد.
این روزنامه همچنین در خصوص دلایل عقب نشینی کشورها از این اتحادیه یادآور شده است: دلایل این عقب نشینی این بود که آنها متوجه شدند اهداف این تشکیلات بر خلاف آنچه قبلا ادعا شده بود اقدامات سیاسی و نه ورزشی با هدف تحت الشعاع قرار دادن و تضعیف میزبانی قطر برای جام جهانی فوتبال در سال 2022 میلادی است.
الرایه افزود : دلیل دوم این عقب نشینی هم این بود که آنها متوجه شدند عربستان، امارات و بحرین برای انتخابات بعدی کنفدراسیون فوتبال آسیا برنامه دارند و سعی می کنند تا عادل عزت را در مقابل شیخ سلمان رییس فعلی این کنفدراسیون در انتخابات اکتبر سال بعد قرار دهند.
این روزنامه به نقل از منابع مطلع می نویسد: شیخ سلمان هم که موضوع را متوجه شده بود از هندوستان و شش کشور دیگر خواست که از این ائتلاف جدید کنار بکشند و همین موضوع ضربه سنگینی به «ترکی آل الشیخ» وزیر ورزش عربستان زد که قصد داشت عادل عزت را به جای شیخ سلمان رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا کند.
به نوشته الرایه ترکی آل الشیخ برای به قدرت رساندن عادل عزت قبلا نشست هایی را با روسای فدراسیون های فوتبال کویت، عربستان، امارات و حتی بحرین برگزار کرده بود.
روزنامه قطری به نقل از برخی خبرگزاری های خارجی اضافه کرد: هند و پاکستان بعد از عقب نشینی از اتحادیه جنوب غرب آسیا از نامزدی شیخ سلمان حمایت کردند و گفتند که عادل عزت توان اداره این کنفدراسیون را ندارد.
ترکی آل شیخ، وزیر ورزش سعودی و رئیس کمیته المپیک کشورهای عربی اردیبهشت ماه گذشته از تاسیس «فدراسیون فوتبال جنوب غرب آسیا» به مرکزیت جده خبر داد و گفت: عادل عزت، رییس سابق فدراسیون فوتبال عربستان، ریاست این فدراسیون جدید را به دست گرفته است.
وی افزود : 12 کشور عربستان، کویت، بحرین، عمان، عراق، امارات، یمن، پاکستان، هند، بنگلادش، سریلانکا و مالدیو پس از نشستی که اخیراً با یکدیگر در جده داشتند، برای تشکیل این فدراسیون به توافق رسیدند.
حمیدرضا آصفی مشاور بین المللی فدراسیون فوتبال ایران هم در واکنش به این اقدام، گفت: عربستان تعدادی از کشورها را بدون منطق و دلیل در اتحادیه‌ای جمع کرده و هدف آنها چیزی جز ایجاد شکاف نیست. آنها با این اقدامات فرضی خود درصدد مقابله با جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف هستند. عربستانی‌ها در عرصه‌های مختلف سیاسی و دیپلماتیک شکست خورده‌اند و می‌خواهند این‌ چنین در زمینه ورزش کار کنند. در ورزش هم فقط متکی به پول و لابی‌گری هستند، چون توانایی و طرفدار ندارند. تا کجا می‌خواهند به این تلاش‌ها ادامه دهند؟ به‌اعتقاد من آنها موفق نمی‌شوند./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: