کد خبر: ۳۸۲۱۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۶
ذوالفقاری:
رئیس ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور با تاکید براینکه متقاضیان سفر به کربلا تنها تا پایان ساعت 24 شنبه (5 آبان‌ماه) فرصت دارند تا در سامانه سماح ثبت‌نام کنند، گفت: صدور ویزای زائران ثبت نام شده در سامانه سماح تا 48 ساعت آینده ادامه دارد.
به گزارش تدبیر نو، حسین ذوالفقاری با حضور در یک برنامه تلویزیونی، افزود: تاکنون یک میلیون و 750 هزار زائر اربعین حسینی از خاک کشورمان وارد عراق شده اند که از این تعداد 61 درصد از مرز مهران، 22 درصد از مرز شلمچه و 13 درصد از مرز چذابه عبور کرده و 4 درصد زائران نیز به صورت هوایی وارد خاک عراق شده اند.
وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که هر سال زمان زیادی را از ستاد مرکزی اربعین و کمیته های مربوطه می گیرد، مساله ثبت نام و صدور روادید است و با توجه به اینکه عراق در داخل کشورمان یک سفارت و سه کنسولگری دارد؛ قطعا پاسخگوی این حجم از صدور روادید در این مدت زمان محدود، بسیار دشوار است.
ذوالفقاری تصریح کرد: امسال ما بر خلاف سال گذشته که 12 دفتر در داخل ایران اقدام به صدور روادید می کردند، آنها را به 20دفتر افزایش دادیم تا کسانی که برای صدور گذرنامه به دفاتر پلیس + 10 مراجعه می کنند، همزمان تقاضای صدور روادید کنند که این تجربه تازه ای برای ما بود.
رئیس ستاد مرکزی اربعین وزارت کشور گفت: در مجموع بالغ بر یک میلیون و 750 هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کردند، همچنین بیش از پنجاه هزار نفر از اتباع افغانستانی مقیم ایران و حدود هفتاد و پنج هزار نفر از اتباع خارجی (افغانستان و پاکستان و... ) وارد مرزهای ما شده تا به عراق سفر کنند که در مجموع امسال نزدیک به دو میلیون نفر در مراسم راهپیمایی اربعین شرکت می کنند.
وی درخصوص وضعیت بسته بودن مرز خسروی به دلیل آماده نبودن طرف عراقی افزود: ما در توافقی که با دولت عراق داشتیم، قرار بود این مرز امسال بازگشایی شود اما آنها به لحاظ مسائل امنیتی به این جمع بندی رسیدند که امسال هم این مرز برای اربعین بازگشایی نشود اما ما درباره تردد کالاهایی که به سمت عراق می رود، مشکلی نداریم.
ذوالفقاری درباره تمهیدات ستاد مرکزی اربعین برای بازگشت زائرین به کشور ادامه داد: از روز یکشنبه روند بازگشت زائرین آغاز می شود که این فرایند در روز اربعین و یک روز پس از آن افزایش می یابد که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، مشکل خاصی برای بازگشت آنها به کشور نخواهد بود.
وی همچنین درخصوص مشکلات پیش آمده درباره ارز زائران با تشکر از مسئولان بانک مرکزی گفت: یکی از دغدغه های ستاد مرکزی اربعین همه ساله و به ویژه امسال کاهش هزینه سفر به مراسم اربعین بود که هزینه روادید، بیمه و کارگزاری در مجموع نسبت به سال گذشته با این تفاوت های قیمتی در مجموع برای زائرین 35 هزار تومان شد.
ذوالفقاری افزود: مسئولان برای جلوگیری از بروز بازار سیاه تدبیر کرده بودند که ارز را در عراق تحویل زائران بدهند. اما متاسفانه هماهنگی های لازم در این خصوص با ستاد مرکزی اربعین صورت نگرفت و این امر مشکلاتی را به وجود آورد.

** کولیوند: متخصصان بهداشت تمام موکب‌ها را در مسیر اربعین کنترل می‌کنند
رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین نیز در این برنامه درباره ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زائرین اربعین گفت: تاکنون بالغ بر ۹۰ هزار نفر از زائرین اربعین به مراکز درمانی به سه مرز مهران، شلمچه و چذابه مراجعه کردند و در حال حاضر ۲ هزار و ۵۹۴ نفر در بیمارستان‌ها در مرزها بستری هستند. همچنین تعداد ۵۰۳ نفر نیز تحت عمل جراحی قرار گرفتند.
پیرحسین کولیوند با اشاره به کنترل بهداشت و بیماری‌های واگیر و غیرواگیر درمرزها، افزود: تاکنون بالغ بر ۹ هزار و ۵۳۱ نفر از خدمه موکب‌ها و بالغ بر ۵۰ هزار نفر از زائرین آموزش‌های بهداشتی دیده اند و نظارت‌های دقیقی بر تهیه، پخت و توزیع غذا در مرزها و مسیر حرکت آنها انجام می‌شود.
وی بیان کرد: در ورودی‌ها در مرزهای شرقی کشور نیز موضوع ورود اتباع و کنترل بیماری‌های واگیر و غیرواگیر انجام می‌شود.
سرپرست سازمان اورژانس کشور همچنین با بیان اینکه هماهنگی مطلوبی بین وزارت بهداشت ایران و عراق برای برگزاری مراسم اربعین وجود دارد، اظهار داشت: این هماهنگی‌ها بین دو کشور در قالب کارگروه مشترک انجام می‌شود. متخصصان بهداشت ایران و عراق، تمام موکب‌ها را کنترل می‌کنند، همچنین تمام بیمارانی که در عراق بستری می‌شوند، رصد و پایش شده و به محض پایداری وضعیت جسمانی بیماران، آنها به کشور منتقل می‌شوند.
کولیوند گفت: دارو و تجهیزات پزشکی و امکانات لازم به میزان کافی در مناطق مرزی وجود دارد و باید از همکارانی که در این مناطق حاضر هستند، قدردانی کرد. /ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: