کد خبر: ۳۸۲۰۹
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴
هیات نظارت هنوز آئین نامه مشخصی در مجمع ندارد؛
رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که مجلس در این هفته جلسه علنی ندارد و جلسه بعدی مجلس یکشنبه 13 آبان برگزار می شود.
به گزارش تدبیر نو، علی لاریجانی بیش از به صدا درآوردن جلسه علنی امروز شنبه مجلس اعلام کرد که مجلس فردا به دلیل سفر اربعینی جمعی از نمایندگان جلسه علنی ندارد.
وی افزود: جلسه بعدی یکشنبه 13 آبان برگزار می شود.
لاریجانی یادآور شد: جلسه علنی امروز (شنبه 5 آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه دولت دوازدهم بود و با توجه به اینکه نمایندگان در دو شیفت کاری فعالیت داشتند، تا پایان هفته جاری دیگر جلسه علنی نخواهد داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به اخطار قانون اساسی علیرضا رحیمی گفت : در روند قانونگذاری مجلس از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام دخالتی نمی شود.
رحیمی در نشست علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی با استناد به اصل 112 قانون اساسی اخطار داد و گفت: این اصل از قانون مرتبط به وظیفه مجمع تشخیص مصلحت نظام است، اخیرا متاسفانه شاهد بدعت در قانونگذاری به صورت ناصواب هستیم.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمیسیون نظارت بر اسناد بالادستی بر نظارت بر مصوبات مجلس نیز ورود کرده است و در خصوص مصوبات مجلس اظهارنظر می کند.
وی گفت: کمیسیون نظارت بر سیاست های کلی نظام، نظارت بر نحوه عملکرد دارد اما اخیرا در فرآیند قانونگذاری نیز ورود کرده است در حالی که در فرآیند قانونگذاری پس از تصویب موضوع در مجلس شورای نگهبان باید اعلام نظر کند.
این نماینده مجلس با بیان اینکه کمیسیون نظارت بر سیاست های کلی نظام بر قانونگذاری مداخله می کند، بیان داشت: اخیرا نمایندگان در نامه ای به رئیس مجلس گلایه کرده اند که چرا مصوبه ای مستقیم به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده است در حالی که فرآیند ارسال به شورای نگهبان است در ضمن مصوبه کمیسیون سفید بوده است.
عضو هیات رئیسه مجلس بیان داشت: دخالت مجمع در فرآیند قانونگذاری مانند این است که دو شورای نگهبان داریم، از رئیس مجلس می خواهیم اظهارنظر کند و مانع انحرافات ناصواب از قانونگذاری شود.
لاریجانی نیز در پاسخ به این اخطار قانون اساسی گفت: نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی در اصل 110 قانون اساسی آمده است، این موضوع جزء وظایف رهبری است، در زمان مرحوم هاشمی و با تائید مقام معظم رهبری، این نظارت ها به صحن مجمع ارجاع داده می شد، آن زمان کمیسیونی به ریاست هاشمی تشکیل شد که از هر سه قوه در آن عضو بودند و نمایندگانی از دیوان محاسبات و سازمان بازرسی حضور داشتند که چند مورد اظهارنظر شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: آن زمان اظهارنظر ضوابط داشت، در حین بررسی موضوع در کمیسیون ها نظرات اعلام می شد اگر کمیسیون ها نمی پذیرفتند به شورای نگهبان می رفت و شورا آن را به مجلس ارجاع می داد و مجلس می توانست موضوع را نپذیرد تا در قالب اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده می شد.
وی ادامه داد : 'در ترکیب جدید، هیات نظارت تشکیل شده است چرا که ممکن است مجمع زمان رسیدگی نداشته باشد و این کار با نظر مقام معظم رهبری است. موضوع خلاف قانون نیست اما هیات نظارت هنوز آئین نامه مشخصی در مجمع ندارد.'
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با این حال اگر نظرات از سوی مجلس پذیرفته نشود و شورای نگهبان نیز مصوبه مجلس را تائید نکند به عنوان اختلاف نظر به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می شود بنابراین مجلس رأی به ارسال مصوبه به مجمع نمی دهد بلکه بر نظر خود اصرار می کند. در نتیجه در روند قانونگذاری دخالتی صورت نمی گیرد./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: