کد خبر: ۳۸۱۷۵
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۵
لحظه شماری برای نمایش دو پروژه عظیم فرهنگی در بوشهر؛
تدبیرنو،کار اتمام دو پروژه عظیم فرهنگی ضریح خیمه گاه امام حسین(ع) و حضرت قاسم(ع) در استان بوشهر به اتمام رسیده و شمارش معکوس برای رونمایی از این دو ضریح آغاز شده است

این روزها وقتی حرف از خدمت، عشق و علاقه به اهل بیت(ع) به زبان می آید نام زیبای بوشهر نیز در کنار این واژه های زیبا متصور می شود، استانی که چند سالیست به محل خدمت اهل بیت عصمت و طهارت(ع) تبدیل شده است.

گواه این مدعا فعالیت ستاد بازسازی عتبات عالیات این استان و تاسیس کارگاه های ساخت ضریح خیمه گاه اهل بیت(ع) است؛ کارگاه هایی که چند سالیست به قرارگاه فرهنگی عاشورایی تبدیل شده و حضور در آن، دل دلدادگان مکتب حسین(ع) را جلا می بخشد.

در این چند سال گذشته استان بوشهر افتخار داشته است میزبان ساخت سه ضریح از پنج ضریح خیمه گاه اهل بیت(ع) باشد. کار ستاد بازسازی عتبات عالیات بوشهر با ساخت ضریح خمیه گاه حضرت ابوالفضل العباس(ع) در این شهر آغاز شد، این کار سرآغازی دوباره برای بیعت مردم با حسین(ع) و یاران با وفایش بود.

استقبال مردم از این کار فرهنگی دینی به حدی بود که روزانه شاهد حضور چشمگیر مردم در محل احداث این ضریح بودیم، مردمی که نذورات خود را در این محل برای ساخت آن هدیه می کردند. این کمک های مردمی طوری بود که عبدالرضا مطاف رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر در این خصوص می گوید: برای تکمیل ضریح خیمه‌گاه سه میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار هزینه شد، اما در کنار هزینه این اعتبار، مردم ولایتمدار استان بوشهر 12 کیلو طلا برای ساخت این ضریح هدیه دادند.

وی عنوان می کند: مردم دین‌مدار استان بوشهر یک میلیارد و 700 میلیون تومان نیز به صورت نقدی برای ساخت این ضریح کمک کردند.

سرانجام در مهر ماه سال 94  پس از 26 ماه میزبانی، مردم بوشهر با حضور در کارگاه ساخت ضریح خیمه گاه حضرت ابوالفضل (ع) و ابراز ارادت نسبت به قمر بنی هاشم و خواندن زیارت عاشورا و چشمهای اشک آلود این ضریح را بدرقه کردند.

اما میزبانی شایسته مردم بوشهر و ظرفیت بالا و توانمندی این استان بوشهر، ستاد بازسازی عتبات عالیات را مجاب کرد که علاوه بر این، میزبانی ساخت دو ضریح خیمه گاه امام حسین(ع) و حضرت قاسم(ع) را به این استان بسپارند.

بر اساس این گزارش در اواخر سال 1394 بود که کار آغاز ساخت ضریح خمیه گاه امام حسین(ع) و حضرت قاسم(ع) به ترتیب در دو شهر بوشهر و برازجان آغاز شد.

 

بر اساس این گزارش ساخت دو ضریح خمیه گاه امام حسین(ع) و حضرت قاسم(ع) شامل چند مرحله است که درودگری و طراحی، معرق کاری، خاتم کاری، میناکاری، قلمزنی، محجر، رنگ آمیزی و نورافشانی مراحل شروع تا اتمام این کار را شکل می دهند. همچنین برای بدنه این دو ضریح از طلا، نقره و مس و برای سازه اولیه آن از چوب ساج برمه که مرغوب ترین و مقاوم ترین چوب است استفاده شد.

همچنین به استثنای خاتم ‌کاری حدود 11 نفر استادکار حرفه‌ای در ساخت، طلاکاری و نقره‌ کاری دو ضریح خیمه‌ گاه امام حسین(ع) و حضرت قاسم (ع) فعالیت کردند.

اکنون قریب به دو سال و نیم از زمان ساخت، عبدالرضا مطاف رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان بوشهر از اتمام این دو پروژه عظیم فرهنگی خبر می دهد و می گوید: کار ساخت این دو ضریح در شهرهای بوشهر و برازجان به پایان رسیده و قرار است پس از بارگیری در آینده نزدیک از آن رونمایی شود.

وی با بیان اینکه این دو ضریح با مشارکت و کمک های بالای مردم استان ساخته شده است گفت: همه هزینه های احداث آن از طریق کمک های مردمی و نذورات و هدایا صورت گرفته و از سوی دولت هزینه ای پرداخت نشده است.

قرار است این دو ضریح پیش از اعزام به کشور عراق و شهر کربلا در شهرستان های استان گردانده و پس از اربعین حسینی با بدرقه مردم به کشور عراق منتقل و در محل خیمه گاه نصب شود.

به گزارش فارس آنچه که در این چند سال اخیر مشاهده شده حضور روزانه مردم ولایت‌مدار استان در این دو کارگاه ساخت ضریح و ابراز ارادت به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع)است، دو کارگاهی که به محل قرارگاه فرهنگی این دو شهر تبدیل شده و در طول سال میزبان مراسمات گوناگون فرهنگی و مذهبی است.

گزارش: سیدحسین موسوی

 

نام:
ایمیل:
* نظر: