کد خبر: ۳۷۶۱۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۰
به دلیل تحقیق درباره سرطان؛
جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۱۸ به دانشمندان آمریکایی و ژاپنی رسید.
یک ژاپنی و یک آمریکایی برنده نوبل پزشکی شدند

به گزارش تدبیر نو،  امروز مصادف با یکم اکتبر ۲۰۱۸، برندگان جایزه نوبل پزشکی اعلام شدند.

جیمز پی آلیسون از مرکز تحقیقات سرطان اندرسون از کشور آمریکا و تاسوکو هونجو از دانشگاه کیوتو از کشور ژاپن برنده این جایزه شدند.  

این جایزه به دلیل کشف روش درمان سرطان از طریق مسدود کردن تنظیم منفی ایمنی به این دو دانشمند تعلق گرفت.

جیمز پی آلیسون متولد ۱۹۴۸ میلادی در ایالت تگزاس آمریکا و مدیر بخش ایمونولوژی دانشگاه تگزاس و مرکز تحقیقات سرطان اندرسون است. 

 تاساکو هونجو متولد ۱۹۴۲ ژاپن نیز یکی از استادان قدیمی دانشگاه کیوتو است. این دو دانشمند برندگان نوبل ۲۰۱۸ در رشته پزشکی هستند. آنها برای کشف یک روش درمان سرطان از طریق مهار پسرفت سیستم ایمنی بدن موفق به دریافت این جایزه شده اند.

به طور دقیق تحقیقات جداگانه آلیسون و هونجو  در دهه ۱۹۹۰ میلادی نشان داد چگونه پروتئین های خاصی روی سیستم ایمنی سلول های T مانند «ترمز» عمل کرده و توانایی آنها را برای حمله به سلول های سرطانی کم می کند. به این ترتیب با سرکوب کردن آن پروتئین ها می توان توانایی بدن برای مقابله با سرطان را دگرگون کرد.

تا قبل از این کشف، درمان سرطان شامل جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی بود. تحقیقات آنان به ایجاد درمان چهارم و هماهنگی سیستم ایمنی بدن منجر شد. کمیته نوبل  این دستاورد را یک مبنای نوین برای درمان سرطان عنوان کرد.

براساس برنامه اعلام شده از سوی سایت نوبل، پس از اعلام اسامی برندگان نوبل پزشکی، فردا سه شنبه برنده نوبل فیزیک، روز چهارشنبه نوبل شیمی، روز جمعه نوبل صلح و روز دوشنبه نوبل اقتصاد اعلام می شود. امسال برنده ای برای نوبل ادبیات معرفی نمی شود./مهر

نام:
ایمیل:
* نظر: