کد خبر: ۳۳۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۰
موسسات مطالعاتی پکن:
شماری از کارشناسان موسسات مطالعاتی و پژوهشی کشور چین معتقدند: پس از «پیمان شکنی ترامپ رییس جمهور آمریکا و حرکت او برضد برجام» لازم است که چین و کشورهای اروپایی با همکاری مشترک از این توافق بین المللی حراست و شبکه های مستقل تجاری با ایران ایجاد کنند.
به گزارش تدبیر نو، این کارشناسان در گفت و گو با رسانه های مختلف چین خاطر نشان کرده اند که چین و کشورهای اروپایی قدرت اقتصادی بالایی دارند و می توانند با همکاری مشترک، پیام شفافی به واشنگتن بدهند که «حق ندارد با عبور از توافقات بین المللی منافع کشورهای دنیا را به خطر بیندازد».
'لی وی جیان' کارشناس مسایل خاورمیانه از موسسه مطالعات بین المللی شانگهای پیش بینی کرده است که با خروج ترامپ از برجام، همکاری های ایران با چین، روسیه و اروپا بیشتر شود.
او خاطر نشان کرد که چین نیز باید به طور دقیق مسایل را بررسی کرده و تلاش نماید تا بازار اقتصادی باز ایران پذیرای سرمایه گذاری چینی ها باشد.
'جین چانرونگ' از موسسه مطالعات بین المللی دانشگاه خلق در پکن نیز تصریح کرد که ترامپ با تحرکات نادرست خود اوضاع بین المللی را بر هم می زند و منافع اقتصادی کشورها را به مخاطره می اندازد.
همزمان روزنامه 'ساوت چاینا' از هنگ کنگ هم از قول 'تیتی ایراستو' محقق مسایل خلع سلاح و کنترل تسلیحاتی موسسه تحقیقاتی صلح بین المللی استکهلم آورده است: اگر چین و اروپا مشترکا اقدام ترامپ را محکوم کرده و بانک ها و شرکت هایشان با یکدیگر همکاری کنند ، یک پیام شفاف و کوبنده به واشنگتن ارسال کرده اند.
وی گفت که شرکت ها و بانک های چین استقلال بیشتری از اروپا دارند لذا آنها باید شبکه های مالی، بانکی و اقتصادی مستقلی برای تجارت با ایران ایجاد کنند و اجازه ندهند آمریکا برای سرنوشت اقتصادی این کشورها تصمیم بگیرد.
ترامپ سه شنبه شب خروج آمریکا از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی ضمن مخالفت با اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق نامه هسته ای تاکید کرد.
انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با 5 کشور باقی مانده در توافقنامه ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، تصمیم مقتضی را خواهد گرفت. /ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: