کد خبر: ۳۳۳۷۷
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۸
وزیر نیرو:
وزیر نیرو خطاب به مدیران شرکت های آب و فاضلاب استانی گفت: نباید اجازه دهیم عرصه آب، به جولانگاهی برای رقابت های منطقه ای و سیاسی تبدیل شود.
به گزارش تدبیر نو، «رضا اردکانیان» در آئین افتتاح نمایشگاه توانمندی های بهره برداری و نگهداری در صنعت آب و فاضلاب کشور، افزود: امسال در ارتباط با عرصه آب حساسیت هایی به جا در جامعه وجود دارد که این شرایط، هوشیاری دست اندرکاران و تریبون داران را می طلبد.
وی افزود: زمانی مفهوم «مدیریت» موضوعیت پیدا می کند که نوعی نبود تعادل در منابع و مصارف وجود داشته باشد و مدیر بتواند به درستی منابع محدود را میان مصارف رو به افزایش، توزیع کند.
وزیر نیرو با تاکید بر مدیریت تقاضا در بخش آب، گفت: باید الگوی کشت به گونه ای تغییر کند که تقاضای آب از محصولی به محصول دیگر کاهش پیدا کند؛ مثلا در یک منطقه که مشکل تامین آب وجود دارد، نباید 2 میلیارد متر مکعب آب برای تولید یک محصول «آب بر» مصرف شود.
اردکانیان تصریح کرد: در کشور کم آب و خشکی که جمیعت آن در 40 سال اخیر 2.3 برابر افزایش پیدا کرده و مصارف متنوع تر شده است، نمی توانیم آب و انرژی را به سبک قدیم مصرف کنیم.
وزیر نیرو در جمع خبرنگاران نیز در واکنش به این موضوع که در مورد کم آبی در جامعه وحشت آفرینی می شود، گفت: من با وحشت آفرینی در مورد محدودیت منابع آب موافق نیستم اما با این هم که به مردم بگوییم به همین شیوه مصرف کنید و ما آب را تامین خواهیم کرد نیز مخالفم.
وی افزود: اگر با استفاده از روش هایی همچون شیرین سازی آب دریا، انتقال آب و استخراج آب های ژرف، منابع جدید آب تامین کنیم اما در مصرف تغییری ایجاد نکنیم، مانند این است که آبهای جدید را بعد از گذشت سالها و صرف منابع زیاد، در مشکی سوراخ ریخته ایم.
اردکانیان اضافه کرد: کشاورزان باید بدانند با بهبود 10 درصدی بهره وری آب، می توانند بیش از آنچه در کل بخش های صنعت، شرب و بهداشتی مصرف می شود، صرفه جویی کنند.
این عضو کابینه دوازدهم، تاکید کرد: البته مدیریت مصرف به معنای این نیست که ما به فکر تامین آب های جدید با روش های جدید نیستیم؛ ما حتما به دنبال تکنولوژی های روز خواهیم بود؛ حتما آب های دریاها را با مطالعات اقتصادی و زیست محیطی شیرین می کنیم اما نه به این قیمت که دست به نحوزه مصرف آب موجود نزنیم.

** تغییر قیمت آب و برق با هدف اصلاح مصرف
وزیر نیرو همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر محدود بودن تغییرات قیمتی در تعرفه های آب و برق، گفت: بر اساس یک بررسی، افزایش ماهانه قیمت برق به طور متوسط برای هر شهروند به اندازه قیمت یک نان بربری خواهد یافت.
وی افزود: به هیچ وجه موافق گران شدن قیمت آب و برق نیستم و معتقدم هر کالا و خدمات باید قیمت خود را داشته باشد.
اردکانیان اظهار کرد: در صورتی که ارزان بودن یک کالا منجر به مصرف بی رویه آن شود، خود مردم بعدها هزینه آن را خواهند داد؛ به عنوان نمونه اگر قیمت برق واقعی نشود و به این دلیل خاموشی اعمال شود، هزینه هایی که تک تک مردم به دنبال خاموشی پرداخت می کنند به مراتب بیشتر از اصلاح قیمت ها خواهد بود.
وی اضافه کرد: نظر وزارت نیرو این است که اصلاح قیمت آب و برق بیش از هر چیز با هدف اثرگذاری بر روی الگوی مصرف انجام شود.
اردکانیان در پاسخ به این پرسش که آیا امسال خاموشی خواهیم داشت، گفت: ما همه تلاش خود را به کار می گیریم اما اصلی ترین اتکای ما در این زمینه بر مردم است؛ مردم باید از امروز که نیمه اردیبهشت است از خود سوال کنند چه اقداماتی می توان انجام داد که آب و برق قطع نشود.
وزیر نیرو اظهار کرد: زیربنای اصلاح مصرف در عرصه منابع زیست محیطی، اخلاق است؛ هر چقدر ما جامعه اخلاقی تری داشته باشیم، در حکمرانی منابع زیست محیطی به ویژه آب صحیح تر عمل خواهیم کرد.

** آلوده شدن منابع آب شیرین با پساب ها
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع استفاده از پساب فاضلاب ها اشاره کرد و با تاکید بر اینکه باید آب خاکستری را در منابع آبی خود در نظر بگیریم، گفت: هم اکنون سالیانه سه میلیارد متر مکعب پساب در کشور وجود دارد که نه تنها تصفیه نمی شود، بلکه موجب آلوده شدن منابع محدود آب شیرین می شود.
وی تاکید کرد: دولت و بخش خصوصی باید توجهی بیشتر به این مساله داشته باشند و منابع مالی قابل ملاحظه ای برای جمع آوری، تصفیه پساب و تامین آب مطمن و پایدار (برای بخش صنعت) سرمایه گذاری کنند.
به گزارش ایرنا، سومین جشنواره و نمایشگاه توانمندی های بهره برداری و نگهداری در صنعت آب و فاضلاب کشور صبح امروز (شنبه) در مجتمع نمایشگاهی شهر آفتاب آغاز بکار کرد؛ این نمایشگاه تا 19 اردیبهشت ادامه خواهد داشت./ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر: