کد خبر: ۳۳۳۶۹
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷
هفت روز مانده به اعلام تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره برجام،همزمان با رایزنی های سران اروپا و سیاستمداران آمریکایی همچون «جان کری» برای بازداشتن ترامپ از نقض این توافق بین المللی، رژیم صهیونیستی همچنان از هیچ ادعا و اتهامی برای خنثی سازی این تلاش ها فروگذار نیست.
به گزارشدتدبیر نو، در پی واکنش های منفی جهانی به اقدام نمایشی و تبلیغاتی دوشنبه شب (10 اردیبهشت ) بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران ، آژانس بین المللی انرژی اتمی خیز او را برای برهم زدن برجام ناکام گذاشت و با اشاره به گزارش دسامبر 2015 آژانس تاکید کرد: آژانس هیچ نشانه معتبری از فعالیت ایران در ارتباط با جنبه های غیر صلح آمیز هسته ای پس از سال 2009نداشته و ندارد.
به رغم آنکه حتی رسانه های صهیونیستی همچون جروزالم پست، ادعاهای نتانیاهو را کهنه و بدون ارزش خواندند، تارنمای تلویزیون اسرائیلی 'I 24' امروز شنبه به نقل از نشریه صهیونیستی 'والا' مدعی شد که هیأتی اروپایی برای بررسی اطلاعات فاش شده از برنامه هسته ای ایران به سرزمین های اشغالی سفر و از عملیات موساد «تقدیر فراوان» کرده است.
این فضاسازی رسانه ای صهیونیست ها در حالی است که هیچ یک از رسانه های معتبر غربی چنین ادعایی را تاکنون تایید نکرده اند.
همزمان وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی، برجام را توافقی بد خواند و گفت: با اطمینان اعلام می کنیم که برجام بر ضعف غرب استوار شده است، دولت اوباما در آن زمان ترجیح داد وارد رویارویی با ایران نشود.
به گزارش ایرنا از مسکو، موشه یعلون در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی که امروز (شنبه) منتشر شد، در عین حال اذعان کرد: اسرائیل اکنون آماده رویارویی با ایران در مرزهای خود نیست.
نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز 11 اردیبهشت ماه به شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا گفت که این رژیم درصدد جنگ با تهران نیست.
وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی با بیان اینکه ایران از این توافق هسته ای که امکان حفظ فناوری های هسته ای را برای آن فراهم می کند بسیار راضی است، ادامه داد: پس از 10 سال که دوره اعتبار برجام به پایان می رسد، چه باید کرد؛ ما باید بر روی این مساله کار کنیم و آن را تغییر دهیم.
این مقام صهیونیستی همچنین از تحویل تسلیحات اس-300 به سوریه توسط روسیه در آینده نزدیک هم ابراز نگرانی کرد و گفت: از طریق کانال های خود تلاش می کنیم مانع تحویل این تسلیحات از سوی روسیه به سوریه شویم.
به گزارش ایرنا، بسیاری از کارشناسان هدف از نمایش نخست وزیر رژیم صهیونیستی و کارشکنی های این رژیم را عصبانیت ازین توافق بین المللی و وارد آوردن فشار به رئیس جمهوری آمریکا می دانند که قرار است 22 اردیبهشت (12 مه ) تصمیم خود را برای ماندن و یا خروج از توافق هسته ای ایران اعلام کند.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این اتهامات، پنجشنبه 13اردیبهشت ماه با انتشار کلیپ ویدئویی گفت: تکیه بر اتهامات مضحک با هدف نفی توافق - که تکرار بی ارزش حرف های بیش از یک دهه پیش است که آژانس بین المللی انرژی اتمی قبلا به آنها رسیدگی کرده- هیچ کس را فریب نداده است. بنابراین به نفع ایالات متحده است که هر چه سریعتر اجرای تعهدات خود را آغاز کند در غیراین صورت این آمریکا - و تاکید می کنم تنها امریکا - خواهد بود که می بایست همه مسئولیت عواقب عدم اجرای تعهدات خود را بپذیرد.
وزیر امور خارجه ایران درباره توافق جامع مشترک میان ایران و 1+5 گفت: در این توافق کشورم پذیرفت به منظور رفع نگرانی هایی که بیشتر مربوط به ایالات متحده بود، گام های مشخص عملی بردارد. ایالات متحده هم متقابلا متعهد شد تحریم ها را برداشته، مانع تراشی ها در مسیر تجارت با ایران را متوقف کند. از آنجا که این توافق یک معاهده نبود، نیازی به امضا یا تصویب هیچ یک از طرفین نداشت اما به دلیل تصویب در شورای امنیت سازمان ملل متحد به اتفاق آرا، برای همه الزام آور شد.
ظریف اضافه کرد: از آن زمان تاکنون آژانس بین المللی انرژی اتمی در 11 نوبت تایید کرده که ایران به همه تعهدات خود در چارچوب توافق عمل کرده است. اما در مقابل ایالات متحده همواره این توافق را نقض کرده است، خصوصا از طریق اعمال فشار بر دیگران برای جلوگیری از انجام فعالیت تجاری با ایران.
وی تاکید کرد: در طول تقریبا یک سال گذشته شنیده می شود که رئیس جمهوری، ترامپ از این توافق ناراضی است و اکنون به نظر می رسد واکنش برخی کشورهای اروپایی این بوده که به آمریکا امتیازات بیشتری دهند، البته از جیب ما. این مماشات مشتمل بر وعده هایی برای دستیابی به یک توافق جدید است که موضوعاتی را شامل می شود که همه ما در ابتدای مذاکرات هسته ای بر سر حذف آنها به توافق رسیده بودیم، از جمله قابلیت های دفاعی و نفوذ منطقه ای ایران ولی باید توجه داشته باشید که در هر دو موضوع این ایران است و نه غرب که دلخوری های جدی و طلب های بسیار دارد.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: اجازه دهید یک بار و برای همیشه این موضوع را کاملا روشن کنم؛ ما نه امنیت خود را برون سپاری می کنیم و نه بر سر توافقی که آن را از ابتدا با حسن نیت اجرا کرده ایم، مجددا مذاکره کرده یا چیزی بدان اضافه می کنیم.
وی افزود: در اصطلاح معاملات ملکی، وقتی شما خانه ای می خرید و با خانواده خود به آن نقل مکان می کنید یا آن خانه را برای ساخت آسمان خراشی تخریب می کنید، نمی توانید دو سال بعد بازگشته، خواهان مذاکره مجدد بر سر قیمت آن خانه شوید.
ظریف با بیان اینکه ایالات متحده در روزهای پیش رو می بایست تصمیم بگیرد آیا در نهایت می خواهد به تعهدات خود عمل کند یا خیر، گفت: ایران به صورت قاطع در مقابل تلاش های بیهوده زورگویانه خواهد ایستاد. چنانچه ایالات متحده همچنان به نقض توافق ادامه دهد، یا اگر به طور کامل از توافق خارج شود، ما هم از حق خود برای پاسخ استفاده خواهیم کرد و شیوه این پاسخ به انتخاب خود ما خواهد بود. هیاهو یا تهدید برای ایالات متحده یک توافق جدید به دنبال نخواهد داشت، به ویژه اینکه آن کشور به همین توافقی که پیشتر حاصل شده نیز پای بند نیست./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: