کد خبر: ۳۲۸۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۷
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه بررسی قاچاق کالا بخصوص در زمینه واردات پوشاک به کشور در این کمیسیون خبر داد.
به گزارش تدبیر نو؛ سیدحسین نقوی حسینی  درباره جلسه صبح دوشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه که روسای سه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، صنایع و قضایی همراه با اعضا حضور داشتند، تمامی دستگاه های مربوط به حوزه مورد بحث، دعوت شده بودند. در ابتدای بحث حسین باستانی سخنگوی کمیسیون صنایع گزارشی از ارقام مطرح در حوزه قاچاق کالا ارائه کرد که براساس آمار و اعداد، قاچاق کالاهای 25 میلیارد دلاری کاهش یافته و به حدود 12.5 میلیارد دلار رسیده است.
وی با اشاره به زمینه های مشوق قاچاق کالا و مثل اسکله‌ها، شناورها و مبادی ورودی کالا بدون نظارت مناطق آزاد و شرایط حاکم بر آنها، ادامه داد: بیش از 60 درصد اسکله‌های موجود فاقد نظارت هستند.
نماینده مردم ورامین در مجلس افزود: در ادامه این جلسه نیز ابوالقاسم شیرازی رئیس اتحادیه پوشاک گفت که پوشاک ملی نیازمند حمایت است و باید در عرصه رقابت مزیت دار باشد، اما انواع موانع و مصارف مثل مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، بیمه، بیمه تامین اجتماعی و غیره هم به این مشکلات اضافه شده که باید روی نام و نشان ایرانی به لحاظ فرهنگی کار کرد. البته بخشی از تولیدات داخلی با مارک و نشان خارجی عرضه شده اند.
وی گفت: رییس اتحادیه پوشاک افزود که ما حدود 100 فروشگاه بزرگ در تهران را تدارک دیدیم که فقط کالای ایرانی عرضه می کنند. دستورالعمل های وزارت صنایع هم باید به شکلی باشد که اجازه واردات با برندهای خارجی داده نشود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی به نقل از یکی از فعالان بخش خصوصی پوشاک نیز گفت: ما در ایران توانمندی بالایی در حوزه حوزه پوشاک داشتیم که در حال حاضر از ما گرفته شده که یکی از علت‌های آن قوانین داخلی است که دست تولیدکننده داخلی را بسته و دست واردات خارجی را باز کرده است و از جمله می توان به قانون مد لباس که اصلا مد را نادیده گرفته اشاره کرد. کجای دنیا کالای پوشاک کیلویی وارد می شود که در کشور ما این موضوع انجام می شود؟
وی گفت: این فعال بخش خصوصی در ادامه سخنان خود گفت که ما به یک سند راهبردی نیاز داریم. هیچ جای دنیا به این شکل درهای خود را باز نمی کند، در حالی که عضو تجارت جهانی هم نیستیم. صنعت پوشاک کمترین آب و انرژی را مصرف می‌کنند و بهترین اشتغال را دارد.
عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: یکی دیگر از فعالان بخش خصوصی حوزه پوشاک نیز در این جلسه گفت اینکه سه کارخانه بزرگ تولید پوشاک ایرانی برای تولید پوشاک با برند خارجی محصولات تولید می کنند، خبر خوبی است. دستورالعمل وزارت صنایع خوب است و باید دقیقاً اجرا شود. ثابت نگه داشتن نرخ ارز، سوبسید به قاچاقچی ها است و موجب می‌ شود صادرکننده بازار خود را از دست دهد و نکته دیگر اینکه یکی از مبادی ورود قاچاق کالا مناطق آزاد است. چرا واردات پوشاک و کفش به مناطق آزاد ممنون نمی شود؟ منطقه آزاد پایه صادراتی است نه واردات.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گفت: در ادامه جلسه مرتضی بانک رئیس منطقه آزاد اقتصادی نیز گفت مناطق آزاد قانون دارد و با اهداف مشخص ایجاد شده و اینکه مناطق آزاد را متهم به مبادی ورود قاچاق کالا کنیم درست نیست. از حدود 54 میلیارد دلار واردات کشور چقدر آن به مناطق آزاد وارد می شود که آن را متهم به قاچاق می کنیم؟
وی به نقل از بانک تصریح کرد: مناطق آزاد با هدف توسعه پیرامونی تاسیس شده درحالیکه مناطق آزاد به طور جدی به دنبال قانونمند کردن واردات و صادرات است ولی نباید واردات به مناطق آزاد وارد بازار داخلی شود و اگر وارد بازار شود باید تابع قوانین و مقررات باشد و ثبت آن به عهده گمرکات است. محدودسازی واردات پوشاک به مناطق آزاد یکی از راههای کنترل قاچاق کالا است که در دستور کار مناطق آزاد قرار دارد.
نقوی حسینی خاطر نشان کرد: در ادامه این جلسه مسئولانی از گمرک جمهوری اسلامی نیز توضیحاتی دادند و گفتند که در حال حاضر حساسیت زیادی بر روی واردات پوشاک به وجود آمده، اقدامات خوبی در جهت کنترل قاچاق پوشاک صورت گرفته، کارگروهی هم که در دولت جهت تعیین محدودیت های واردات به مناطق آزاد انجام شده که اقدام خوبی است. جلوگیری از استفاده از کارت های تجاری اجاره‌ای اقدام دیگر گمرک در این زمینه است و پوشاک به لحاظ تعرفه‌ای نیز در بالاترین سطح گمرکی یعنی طبقه 55 است و به همین جهت توجه قاچاقچی به این کالا بیشتر است.
وی به نقل از مسئولان گمرک ادامه داد: وجود حدود 146 گمرک رسمی و انواع رویه های گمرکی یکی از مشکلات جدی است زیرا در حال حاضر حدود 17 نوع واردات گمرکی از کوله بری و ته لنجی بگیرید تا گمرک رسمی داریم که باعث تعجب همه اهالی اقتصادی است.
عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: در ادامه جلسه این کمیسیون، مجتبی خسروتاج معاون امور صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اظهار داشت که برنامه جامع مبارزه با قاچاق کالا در دست انجام است که در این مسیر باید تولید داخلی جایگزین مناسبی به جای واردات کالای قاچاق خارجی شود. حمایت از تولید داخلی با کیفیت مناسب می‌تواند به انگیزه و خواست مصرف‌ کننده پاسخ دهد. نکته دیگر اینکه نحوه واردات کالای خارجی هم باید چارچوب و قاعده داشته باشد. دستورالعمل ها هم باید اصلاح و به روز شود.
وی به نقل از خسروتاج ادامه داد: وقتی به 55 درصد تعرفه پوشاک 40 درصد تخفیف داده شود، اثر گمرک از بین‌ می رود. واردات یک میلیارد دلاری پوشاک به ایران از طرف تجارت جهانی و ثبت 55 میلیون دلاری واردات پوشاک به معنای این است که تقریباً همه واردات پوشاک به کشور قاچاق است و سهم بسیار ناچیزی از مبادی رسمی وارد شده است. بنابراین باید در حوزه پوشاک کارهای اساسی انجام داد. کد رهگیری یکی از راه های کنترل قاچاق پوشاک است.
نماینده مردم ورامین در مجلس به نقل از معاون وزیر صنعت تصریح کرد: همچنین در این جلسه مطرح شد که مناطق آزاد برای واردات مواد اولیه و ساخت و تولید کالا ایجاد شده، واردات کالای ساخته شده و نهایی به مناطق آزاد چه معنایی دارد؟ اینکه کالای پوشاک در گمرک کیلویی ثبت و ترخیص می شود؟ چگونه می تواند با چاقو آن را کنترل کرد در حالی که کالا باید دارای شناسه و تعیین نوع باشد. وقتی 3هزار و500 تن پوشاک ثبت سفارش می شود چگونه می توان با قاچاق آن مقابله کرد.
وی به نقل از خسرو تاج ادامه داد: برخورد با واحدهای صنعتی متخلف مهم است و اگر با واحدهای صنعتی فروش قاچاق کالا برخورد نشود مقابله با قاچاق کالا ابتر می ماند. یکی از سوالاتی که در این جلسه مطرح شد این بود که همه اعم از سران سه قوه، وزارتخانه‌ها، گمرک، مناطق آزاد، سیستم بانکی در مخالفت با قاچاق کالا صحبت کرده و آنرا محکوم می کنند، اما مبارزه با قاچاق کالا موفق نیست. 25 دستگاه عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا هستند ولی قاچاق کالا همچنان انجام می شود. بنابراین باید هماهنگی ها و افزایش عزم و اراده در مبارزه با قاچاق کالا در همین دستگاه‌ها ایجاد شود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی همچنین به نقل از مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس گفت: اگر قاچاق کالا کم شده بود، باید تقاضای ارز کم شده، تولید داخل افزایش یافته و وجود کالاهای خارجی در بازار کاهش یابد، آیا این اتفاقات افتاده است؟ خیر، پس قاچاق کالا نه تنها کم نشده بلکه اضافه شده است. مناطق آزاد پایه واردات کالای قاچاق شده وگمرکات خود از مبادی واردات قاچاق کالا شده است.
وی همچنین در این جلسه به نقل از علی مویدی رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا تصریح کرد: این موضوع مبارکی است که کمیسیون به بحث قاچاق کالا ورود پیدا کرده و به کمک ستاد آمده‌اند. قطعا مبارزه با قاچاق کالا نیازمند عزم ملی است. اینجانب مرز و مرزنشین را می شناسم. قوانین و مقررات خوبی داریم. ما به جای مقابله باید به راه کارهای ایجابی و پیشگیری متمرکز شویم. با نگاه برخوردی، پلیسی و حذفی نمی شود موضوع را حل کرد.
نقوی حسینی به نقل از رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا اظهار داشت:600 میلیارد تومان هزینه کردیم تا به قاچاق کالا به طور سیستمی بپردازیم و مبارزه کنیم ولی هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها هنوز به وجود نیامده است. سامانه باید کالای قاچاق و غیر قاچاق را تفکیک کند. مناطق آزاد باید اصلاح شود در غیر این صورت نمی توان با قاچاق کالا مقابله کرد.فرمایشات رهبر معظم انقلاب، تاکید رئیس‌ جمهوری و مطالبه جدی مجلس، مبتنی بر مقابله با قاچاق کالا است و یکی از مهم‌ترین راه‌های حمایت از کالای ایرانی، تقویت تولید داخلی است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی اظهار داشت: در پایان این جلسه نیز مقرر شد که قاچاق کالا از جمله در حوزه پوشاک یکی از اجزای فساد اقتصادی است و طبیعی که باید همه مردم، قوا و دستگاه ها در این زمینه ورود پیدا کنند، البته قوانین هم باید به طور غنی تری اصلاح شوند. یکی از اقدامات مهم برای مقابله با قاچاق کالا شفاف‌سازی است. نباید هیچ گردش مالی پنهانی وجود داشته باشد. تا وقتی که گردش مالی پنهان وجود داشته باشد، فساد و قاچاق و پولشویی وجود خواهد داشت. یکی از مهمترین موارد ایراد قانونی، تضاد منافع است که در این چارچوب کارگزاران دولتی نتوانند با استفاده از رانت اطلاعاتی قدرت رقابت بخش خصوصی را از بین ببرند.
نقوی حسینی تصریح کرد: همچنین در این جلسه مقرر شد حمایت از کالای ایرانی با ارتقای کیفیت، مشوق های لازم برای تولید کنندگان، حمایت فنی و مهندسی از شرکت ها و تولیدکنندگان داخلی، الزام تدریجی تولید پوشاک با فرهنگ ایرانی، رایگان شدن تبلیغات کالا، فرهنگ‌ سازی استفاده از کالای ایرانی و ذائقه سازی، اجرای مصوبه جایزه تشویقی صادراتی و استفاده از روابط رسمی با کشورها با محدودیت همسایگان برای ورود کالای ایرانی به بازار آنها انجام شود.
وی تصریح کرد: همچنین درباره مبارزه با قاچاق کالا نیز بر تشکیل کمیته متشرک سه کمیسیون و نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا جهت رصد کامل همراه با نمایندگان بخش خصوصی که بنابراین دو نماینده از بخش خصوصی شرکت داشته باشند، نظارت کامل بر واردات با استفاده از وسایل پیشرفته الکترونیکی تا پایان سال 97، تعطیل کردن کلیه مبادی غیررسمی ورود کالا، ممنوع کردن نگهداری هر نوع محموله غیرقانونی با هر قیمت و کیفیتی، نظارت مستمر کمیته، رصد بر مبادی ورودی رسمی کالا، محدود شدن زمان محموله‌های گمرکی، محدود کردن مبادی گمرکی و ارایه گزارش ماهانه و تشکیل جلسات سه کمیسیون هر سه ماه یکبار تاکید شد/ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: