کد خبر: ۳۲۷۸۶
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۸
امیرکویت:
شیخ صباح الاحمد الجابر الاحمد الصباح امیر کویت روز یکشنبه در افتتاحیه بیست و نهمین نشست سران اتحادیه عرب در ظهران عربستان ، مهمترین چالش کنونی کشورهای عربی را اختلاف های داخلی دانست و خواستار تلاش بیشتر این کشورها برای حل این گونه مسائل شد.
به گزارش تدبیر نو ، امیر کویت تاکید کرد که این اختلاف ها یک تهدید برای همه ما است و انسجام و توانایی کشورهای عربی را برای مقابله با مشکلات پیش رو که امت عربی را تهدید می کند به چالش می کشد.
کارشناسان و ناظران امور منطقه پیش از برگزاری نشست سران اتحادیه عرب نسبت به وجود اختلاف های گسترده میان کشورهای عضو این اتحادیه هشدار داده بودند.
نشست ظهران در حالی برگزار شد که علاوه بر میزبان سه کشور امارات ، مصر و بحرین از 10 ماه پیش با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند و از هر اقدامی برای ناکام گذاشتن تلاش های این کشور در جامعه جهانی فروگذار نکرده اند.
حمله هوایی آمریکا ، انگلیس و فرانسه به سوریه هم یکی دیگر از موارد اختلافی میان اعضای اتحادیه عرب ارزیابی شد.
شیخ صباح به ریاست دوره ای کشورش به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد اشاره کرد و ادامه داد: از این فرصت برای دفاع از مسائل مربوط به جهان عرب استفاده کرده ایم .
وی در مورد اوضاع سوریه یادآورشد: کویت با نگرانی اوضاع در سوریه را دنبال می کند.
امیر کویت گفت:کشورش تحولات در سوریه به ویژه حمله نظامی به این کشور در اثر ( ادعای) استفاده دولت دمشق از سلاح شیمیایی را دنبال می کند و معتقد است افزایش تنش در سوریه به دلیل اختلال در تلاش های جامعه بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل در رسیدن به یک راه حل سیاسی برای بحرانی است که طی هفت سال گذشته موجب مرگ صدها هزار و آواره شدن میلیونها نفر شده است .
وی همچنین پیروزی مردم عراق بر داعش را تبریک گفت و از نتایج حاصل از برگزاری کنفرانس بین المللی باسازی این کشور در کویت ابراز خرسندی کرد.
شیخ صباح در عین حال حمله موشکی انصارالله یمن به شهرهای عربستان را محکوم کرد اما اشاره ای به اقدام های تجاوزگرانه حاکمان سعودی علیه یمن در سه سال گذشته نکرد.
وی مانند دیگر سخنرانان این نشست،لفظی اقدام های رژیم صهیونیستی درغزه را محکوم کرد و از جامعه جهانی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل خواست اقدام این رژیم را متوقف و از مردم فلسطین حمایت به عمل آورند.
امیر کویت همچنین به روابط با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و مدعی شد: تهران می بایست نسبت به رعایت حقوق بین المللی ، رابطه دوستانه با همسایگان و عدم دخالت و احترام به حاکمیت دولت ها به منظور دستیابی به امنیت ، ثبات و رفاه مردم منطقه متعهد باشد.
جمهوری اسلامی امنیت و ثبات خویش را در گرو امنیت و ثبات منطقه - به ویژه امنیت و شکوفایی همسایگان عرب خود – می داند. این مساله ای است که باید برای همگان در اولویت باشد. در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران در فرصت های مختلف، خواستار بنیان نهادن یک پیمان امنیتی مشترک شده است که بر پایه گفت وگو، اصول مشترک و سازوکارهای اعتمادسازی استوار باشد تا مقدمه ای برای خروج منطقه از دالان تاریکی باشد که توان همۀ کشورها در آن دچار فرسایش می شود.
جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است که برای حفاظت از حسن همجواری، امنیت و منافع مشترک، آماده همکاری با همه طرف هاست./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: