کد خبر: ۳۲۷۳۷
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۴
پس از حمله هوایی آمریکا
در حالی که بامداد امروز (شنبه) آمریکا و متحدانش بر اساس ادعای واهی تروریست ها، به بخش هایی از سوریه حمله کردند، قرار است بازرسان برای بررسی کاربرد تسلیحات شیمیایی در شهر دوما، تا ساعاتی دیگر وارد دمشق پایتخت این کشور شوند.
به گزارش تدبیر نو، منابع آگاه اعلام کردند بازرسان آژانس تسلیحات شیمیایی قصد دارند روز شنبه در منطقه دومای سوریه مستقر شوند و در تحقیقات خود صحت و سقم استفاده از سلاح شیمیایی در شهر دوما را بررسی کرده و گزارش آن را به سازمان ملل متحد ارائه دهند.
این امر با درخواست سوریه و روسیه برای تحقیق در مورد ادعاهای مربوط به استفاده از سلاح های شیمیایی در دوما همزمان شده است.
آمریکا به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه )، صبح امروز به بهانه حمله شیمیایی در دومای سوریه ، مواضعی را در پایتخت و بخش های دیگر سوریه هدف حمله موشکی و هوایی قرار داد.
تروریست های سوری مدعی شده اند که شهر دوما شامگاه شنبه (18 فروردین ماه)، هدف بمباران شیمیایی قرار گرفته و ‏در جریان آن 75 نفر کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند‎. اما دمشق، داشتن هرگونه دخالتی را در این حمله شیمیایی رد کرده و سفیر روسیه در سازمان ملل متحد هم ‏استفاده از سلاح شیمیایی را روش کثیف تروریست ها برای جلب توجه دانسته است‎.‎‏
وزارت امور خارجه سوریه به دنبال این حمله ادعایی شیمیایی، دعوت‌نامه‌ای رسمی برای سازمان منع کاربرد تسلیحات شیمیایی فرستاد و از این سازمان درخواست کرده بود که تیم تحقیقاتی خود را به دوما بفرستد تا در باره استفاده از سلاح شیمیایی تحقیق کنند.
دمشق در پی توافق سال 2014، تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل داده بود و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: