کد خبر: ۳۲۶۹۹
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
عضو ارشد اندیشکده مرکز مطالعات سیاست اروپا:
«استیون بلاکمنز» عضو ارشد اندیشکده مرکز مطالعات سیاست اروپا، روز جمعه در یادداشتی، با تاکید بر امکان تداوم برجام بدون حضور آمریکا نوشت: اروپا باید پا پیش گذاشته و واشنگتن را در سازمان تجارت جهانی تهدید کند.
به گزارش تدبیر نو، این یادداشت که در تارنمای خبرگزاری سی.ان.ان منتشر شده است، با اشاره به احتمال اقدام تلافی‌جویانه واشنگتن علیه شرکت‌های اروپایی می‌افزاید: اتحادیه اروپا باید یک نظامِ مقابله به مثل تدارک ببیند تا زیانی را که این شرکت‌ها در آمریکا متحمل خواهند شد، از طریق دارایی‌های دولت این کشور در اروپا جبران کند.
نویسنده ادامه می دهد: این اقدام باید با طرحی قانونی همچون مورد سال 1996 همراه شود که سرمایه‌گذاران اروپایی را از پیروی از قانون هلمز – برتون برای اعمال تحریم‌ها علیه کوبا، ایران و لیبی، بازداشته بود.
در ادامه یادداشت آمده است: تجربه‌های گذشته به اتحادیه اروپا آموخته است که با استفاده از چنین راهبردی، می‌تواند از منافعش محافظت و همزمان از درگیری تجاری با کاخ سفید جلوگیری کند.
نویسنده معتقد است: کشورهای اروپایی می‌توانند به خوبی از گذشته درس گرفته، با حرکت در مسیر منافع راهبردی مشترک و برای حفاظت از دستاورد دیپلماتیک برجسته خود، موضعی یکسان و مستقل از آمریکا اتخاذ کنند.
وی در انتها می افزاید: اروپا باید با چین و روسیه و دیگر کشورهایی همراه شود که برجام را ارج می‌نهند. اگر اتحادیه اروپا و اعضای 1 + 5 موفق شوند تهران را متقاعد به تداوم پایبندی به برجام کنند، این توافق شانس نجات یافتن را خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که بارها در جریان رقابت‌های انتخاباتی، وعده تغییر یا لغو برجام را داده بود، تاکنون موفق به جلب رضایت دیگر طرف‌ها برای مذاکره مجدد برسر این توافق نشده است.
وی به تازگی برخی از اعضای معتدل تیم دیپلماسی و امنیت ملی خود از جمله «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه را کنار گذاشته و به جای آن ها، سیاستمداران تندرویی همچون «مایک پمپئو» و «جان بولتون» را گماشته و این موضوع موجب شکل گیری موضعی ضدایرانی در کاخ سفید شده است.
ترامپ قرار است 12 مه (22 اردیبهشت) برای ماندن یا نماندن در برجام تصمیم‌گیری کند. در صورتی که آمریکا تصمیم به خروج از این توافق بگیرد، تهران گزینه‌های مختلفی از جمله تداوم غنی سازی با درصد بالا و یا ادامه اجرای برجام با همکاری چین، روسیه و اروپا را در اختیار دارد./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: