کد خبر: ۳۱۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۱
مسئولان و فعالان اقتصادی استان بوشهر دوشنبه شب در نشستی با سفیر و هیات اقتصادی کشور ارمنستان در اتاق بازرگانی بندر بوشهر مهمترین ظرفیت های اقتصادی این استان را تشریح و بررسی کردند.


سفیر ارمنستان

 به گزارش «تدبیرنو » به نقل از ایرنا؛ در این نشست مهمترین ظرفیت های اقتصادی غیر نفتی استان بوشهر از جمله نخیلات، شیلات، گوجه فرنگی خارج از فصل، سبزی و صیفی برای سفیر و هیات اقتصادی ارمنستان که روزگذشته به منظور بازدید و آشنایی با ظرفیت های اقتصادی و مبادلات تجاری بوشهر به این استان سفر کرده بودند، تشریح شد.

 در این نشست سفیر ارمنستان مزیت های صادرات به این کشور را تشریح کرد که نوید بخش آینده ای روشن فراوری مبادلات تجاری 2 کشور است.

مبادلاتی که حجم سالانه آن 300 میلیون دلار است و به گفته سفیر ارمنستان با توجه به ظرفیت های بین 2 کشور ایران و ارمنستان این میزان مطلوب این 2 کشور نیست و باید زمینه افزایش آن فراهم شود.

رئیس انجمن خرمای استان بوشهر گفت:این با 6 میلیون اصل نخل سالانه بیش از 140 هزار تن خرما تولید می کند که در این ارتباط داوطلب صادرات خرمای تولیدی به ارمنستان از طریق کنسرسیوم های تشکیل شده در حوزه این محصول هستیم.

  ابولقاسم کاووسی افزود: در زمینه سرمایه گذاری برای برخی از کنسرسیوم ها، آمادگی ایجاد شعبه در ارمنستان را داریم تا از این طریق فعالیت های مربوط به فرآوری و بسته بندی خرما در این کشور را راه اندازی کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر افزود: پیشینه بوشهر و ارمنستان به گذشته بسیار دور برمی گردد که این آشنایی دیرینه ظرفیت قابل توجهی برای توسعه مبادلات تجاری 2 کشور است.

 سید حسین حسینی محمدی افزود: سالانه جمعیت زیادی نیز از استان بوشهر در قالب تورهای تفریحی به ارمنستان سفر می کنند که در مقابل ظرفیت پذیرش توریست های ارمنستانی برای بازدید از آثار و ابنیه های تاریخی استان های بوشهر و فارس وجود دارد.


سفیر ارمنستان

 وی اظهارکرد: انعقاد تفاهم نامه برای اعزام متقابل هیات های تجاری کشورهای ایران و ارمنستان از جمله راهکارهایی است که می تواند به افزایش حجم تجارت این 2 کشور کمک کند.

 دبیر انجمن مدیران صنایع استان بوشهر گفت: بوشهر مرکزی برای دوستی ها و تعامل فرهنگ هاست که این خود نشان از ظرفیت بالای این استان برای همکاری با کشور ارمنستان است.

 خضر خلیلی افزود: وقتی در بوشهر در یک محل کلیسا، کنیسه و مسجد در کنار هم بنا شده این خود نشان از زندگی مسالمت آمیز قوم ها و فرهنگ های مختلف در کنار یکدیگر است.

 وی گفت: استان بوشهر در بسیاری از ماه های سال آب و هوای مطلوب کار و تولید دارد که این امر در کنار امنیت مثال زدنی آن یک ظرفیت چشمگیری برای پذیرش سرمایه گذاران خارجی و بویژه ارمنستان است.

 خلیلی ادامه داد: در مقابل چنانچه سرمایه گذاران بوشهری بتوانند در ارمنستان موفق به افتتاح حساب و گشایش اعتبار اسنادی ( ال سی ) شوند این یک فرصت خوب برای سرمایه گذاران بوشهری داوطلب سرمایه گذاری در ارمنستان است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر گفت: تثبیت ارتباطات سیاسی ایران و ارمنستان فرصتی است تا بواسطه آن مبادلات تجاری و اقتصادی این دو کشور نیز به هم پیوند زده شود.

سعید زرین فر افزود: همسایه های شمالی ایران همواره به دنبال ارتباط با خلیج فارس و کشورهای حوزه های آن هستند که استان بوشهر با دارا بودن بیشترین مرز آبی با خلیج فارس از ظرفیت قابل توجهی در این بخش برخوردار است.

 وی ادامه داد: اعزام هیات های تجاری 2 کشور بطور متقابل می تواند زمینه ساز افزایش حجم مبادلات تجاری ایران و ارمنستان شود.

 زرین فر افزود: پس از بازدید هیات های تجاری تشکیل کارگروهی مشترک از فعالان اقتصادی ایران و ارمنستان می تواند این روابط ایجاد شده را در زمینه های مختلفی استحکام بخشد.


سفیر ارمنستان

 معاون توسعه و تجارت سازمان صنعت معدن و تجارت استان بوشهر گفت: 20 هزار تن از 30 هزار تن خرمای صادراتی استان بوشهر از طریق بندر آستاراخان به روسیه صادر می شود.

 ابوالقاسم محمدزاده ادامه داد: مقرر شده روسیه در قالب تفاهم نامه ای با عنوان 'کریدور سبز گمرکی ' عوارض واردات هشت کالا از ایران از جمله خرما را صفر کند که ارمنستان نیز می تواند پیاده سازی چنین مدلی را در دستور کار قرار دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: نزدیک به یک سوم باغ های استان بوشهر نیازمند نوسازی است که در زمینه کشت بافت خرما می توان همکاری خوبی بین ایران و ارمنستان ایجاد کرد.

 محمد تقی منوچهری افزود:همچنین استان بوشهر سالانه 600 هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل تولید می کند که 30 هزار تن آن در فضای کنترل شده تولید می شود.

وی یادآور شد: برای توسعه گلخانه های تولید نشا و محصول نیز برنامه داریم و اکنون نیز گلخانه های پیشرفته ای در دست احداث

داریم.

منوچهری افزود: استان بوشهر اکنون در سال 950 میلیون قطعه نشا سبزی و صیفی نیز در سطح گلخانه تولید می کند که مقصد صادرات این محصولات نیز روسیه و اوکراین است.

  وی با اشاره به تولید انواع محصولات جالیزی در ایران یادآور شد: با همه این ظرفیت ها ایران و ارمنستان در تکنولوژی بذر صیفی و سبزی جات می توانند همکاری متقابلی داشته باشند.

منوچهری یادآور شد: استان بوشهر در زمینه تولید و توسعه گلخانه با توجه به تجارب ارزشمندی که دارد آماده ارائه آن به کشور ارمنستان است.

 

 وی افزود: در تکنولوژی تولید، بسته بندی و فرآوری محصول نخیلات و شیلات و بویژه سبزی و صیفی نیز ظرفیت همکاری بسیار مناسبی بین این 2 کشور وجود دارد.


سفیر ارمنستان

رئیس انجمن آبزیان استان بوشهرگفت: در این استان 32 تعاونی فعال با 560 فروند شناور صیادی و یکهزار و 700 قایق در زمینه صید سنتی فعالیت می کنند.

 حسین زارعی افزود: میزان برداشت صید دریایی در استان بوشهر 560 هزار تن انواع ماهی و میگو است.

 وی اظهار کرد: 10 سایت پرورش میگو نیز وجود دارد که در مساحت آنها در حدود چهار هزار هکتار است و سالانه 15هزارتن میگوی پرورشی از این سایت ها برداشت می شود. زارعی افزود: با این شرایط استان بوشهر در حوزه شیلات از ظرفیت های صادراتی بسیار خوبی برای صادرات به ارمنسان برخوردار است.

 

 رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: این اتاق مهیای پذیرش هیات های تجاری ارمنستان است و در این زمینه آماده هرگونه همکاری است.

  خورشید گزدرازی افزود: پیغام اتاق بازرگانی بوشهر به اتاق بازرگانی ایروان نیز آمادگی کامل این اتاق برای حضور در ارمنستان و آشنایی با ظرفیت های اقتصادی این کشور است.

 وی اظهار کرد: این حضور متقابل زمینه آغاز فعالیت های اقتصادی مشترک است که باید مورد توجه جدی 2 کشور دوست و همسایه ایران و ارمنستان باشد.

 گزدرازی یادآور شد: صنایع دستی از ظرفیت های بارز ایران و بویژه استان بوشهر است که بدون شک با کیفیت و قابلیتی که دارد می تواند مورد قبول طرف ارمنستانی واقع شود.


سفیر ارمنستان

 وی افزود: با توجه به اینکه صادرات ارمنستان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا با مزیت برخورداری از تعرفه ترجیحی است فعالان اقتصادی استان بوشهر می توانند از این فرصت برای صادرات به کشورهای اتحادیه اروپا استفاده کنند.

  سفیر ارمنستان در ایران گفت: فعالان اقتصادی بوشهر با توجه به تولیدات شیلاتی این استان می توانند در زمینه فراوری چنین محصولاتی روی ارمنستان حساب ویژه ای باز کنند.

 

. آرتاشس تومانیان افزود: با کار فراوری شیلات در ارمنستان علاوه بر ایجاد اشتغال مناسب در ارمنستان فرصت صادرات خوبی نیز برای فعالان اقتصادی استان بوشهر حاصل می شود.

 

وی گفت: محصولات کشاورزی ارمنستان در روسیه بازاری بی نظیر دارد ولی با این حال کشاورزی ایران نیز از حیث کیفیت و تنوع ظرفیت ویژه ای دارد و در صورت فرآوری در ارمنستان می تواند بازار بسیار خوبی پیدا کند.

  تومانیان اظهار کرد: بنگاه های کوچک استان بوشهر در صورت فعالیت در ارمنستان نیازی به سیستم پیچیده حسابداری نداشته و بدون محاسبه تنها یک درصد از سود را باید به عنوان مالیات پرداخت کنند.

 وی گفت: ماشین آلات و مواد اولیه وارداتی سرمایه گذاران خارجی نیز در ارمنستان بدون دریافت عوارض است که این یک ظرفیت قابل توجه برای استان بوشهر است.

تومانیان اظهار کرد: برای کشت سرزمینی نیز امکان عرضه و فروش زمین با قیمت مناسب وجود دارد که سرمایه گذاران بوشهری در صورت تمایل به کشت فرا سرزمینی می توانند در ارمنستان اقدام به خرید زمین کشاورزی کنند.

 تومانیان با اشاره به اینکه ایرانی ها برای ورود به ارمنستان نیازی به گرفتن ویزا ندارند اظهار داشت: ارمنستان با 100 کشور براساس تصمیم هایی که لحاظ کرده گرفتن ویزا را لغو کرده که از این شمار 40 کشور بصورت 2 طرفه با ارمنستان لغو ویزا کردند و 60 کشور نیز ارمنستان بصورت یکطرفه این مزیت را برای آنها قائل شده است.

سفیر ارمنستان در ایران در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: کشورهای ایران، ترکیه، گرجستان و آذربایجان چهار همسایه کشور ما هستند که در این میان ارمنستان نزدیک ترین رابطه را با ایران دارد.

آرتاشس تومانیان افزود: در این ارتباط ایران به عنوان کشور دوست و همسایه در اولویت سرمایه گذاری ها و مبادلات اقتصادی ارمنستان قرار دارد.

وی اضافه کرد: ظرفیت های ویژه ارمنستان شاهراهی برای پذیرش سرمایه گذاران خارجی بویژه جمهوری اسلامی ایران است.

تومانیان ادامه داد: در این ارتباط سفارت ارمنستان برنامه بازدید از ظرفیت ها و مناطق مختلف ایران را برای شناسایی اولویت های اقتصادی و تجاری خود در دستور کار قرار داده است که استان بوشهر به عنوان دهمین استان ایران است که هیات سفارت ارمنستان با هدف آشنایی با ظرفیت های اقتصادی و تجاری آن از این استان بازدید کردند.

وی اضافه کرد: زیرساخت ها، امکانات لجستیک، انرژی، شیلات و کشاورزی استان بوشهر ظرفیت بسیار ویژه ای برای افزایش مبادلات تجاری ایران و ارمنستان به شمار می رود.

تومانیان ادامه داد: جمعیت کشور ارمنستان سه میلیون نفر است که جدا از آن 7 تا 8 میلیون ارمنی نیز در کشورهای مختلف جهان سکونت دارند.

تومانیان افزود: شهروندان ارامنه هر جایی که زندگی می کنند به افرادی قانون مدار و فعال در مسائل اقتصادی و فنی معروف هستند.


سفیر ارمنستان

وی بیان کرد: از جمله موفقیت های بزرگ ارمنستان در حوزه سیاست خارجی نمود پیدا کرد و توانست بخوبی در اقصی نقاط جهان تعامل مثبت و سازنده برقرار کند.

تومانیان افزود: برای نمونه در حالی که ارمنستان روسیه را شریک استراتژیک خود می داند ولی با کشورهای آمریکا و اروپا نیز رابطه برقرار و این رابطه را در بالاترین سطح نگه داشته است.

وی اظهارکرد: در توسعه روابط اقتصادی با ارمنستان یک نکته قابل توجه وجود دارد که آن هم اتحادیه اوراسیا متشکل از کشورهای ارمنستان، روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان است.

تومانیان اظهار کرد: این اتحادیه جمعیت 180 میلیونی را در برگرفته و به عنوان یک منطقه واحد گمرکی محسوب می شود که با این شرایط صادرات یک محصول به ارمنستان به منزله صادرات آن به چند کشور عضو اتحادیه اوراسیا محسوب می شود.

وی یادآور شد: در اتحادیه اوراسیا ارمنستان تنها کشوری است که با اتحادیه اروپا رابطه دارد و در قالب این رابطه، تعرفه صادرات 6 هزار و 500 نوع کالای صادراتی ارمنستان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صفر و یا بسیار پایین است.

تومانیان بیان کرد: همچنین ارمنستان با کشورهای آمریکا، کانادا، نروژ و سوئیس صادرات برخودار از تعرفه ترجیحی دارد و تولیدات خود را به این کشورها صادر می کند.

وی افزود: ثبات اقتصادی از دیگر مزیت های ارمنستان است تا جایی که نرخ تورم این کشور در چند سال گذشته به میزان 2.5 درصد ثابت مانده است.

سفیر ارمنستان در ایران افزود: با همه این مزیت ها ارمنستان قوانین خاصی برای تسهیل در پذیرش سرمایه گذاری خارجی وضع کرده که این امر می تواند به توسعه مبادلات تجاری با ایران کمک کند.

وی اظهار کرد: برای سرمایه گذاران خارجی عملیات ثبت شرکت با قابلیت 100درصدی شرکت به نام آنها و بدون نیاز به شریک داخلی وجود دارد که این ثبت می تواند همراه با اموال منقول و غیرمنقول برای سرمایه گذاری خارجی باشد.

تومانیان افزود: با خدمات دولت الکترونیک ثبت شرکت در کمتر از 2 روز و بدون نیاز به مراجعه حضوری در ارمنستان امکان پذیر است و امکان انتقال سود شرکت ها برای سرمایه گذاران خارجی به خارج از این کشور براحتی وجود دارد.

وی اظهار کرد: با این شرایط چنانچه قانون جدیدی نیز در ارمنستان وضع شود سرمایه گذاران خارجی تا پنج سال از قوانین جدید مصونیت دارند.

سفیر ارمنستان در ایران گفت: از سه منطقه آزاد تجاری ارمنستان یکی از آنها در مرز با ایران واقع است که این یک ظرفیت قابل توجه برای توسعه مبادلات تجاری 2 کشور است.

وی تاکید کرد: توریسم، فناوری های پیشرفته، صنایع غذایی و کشاورزی و فناوری از جمله بخش هایی است که دولت جمهوری ارمنستان بطور ویژه مورد حمایت قرار داده است.

تومانیان اظهار کرد: با همه این قابلیت امیدواریم علاوه بر افزایش مبادلات تجاری ایران و ارمنستان این همکاری ها منجر به سرمایه گذاری مشترک آنها در کشور سوم شود.

حجم مبادلات ایران و ارمنستان سالانه 300 میلیون دلار است و بیشتر در حوزه انرژی و بویژه گاز است.

سفیر ارمنستان با هدف آشنایی با ظرفیت های اقتصادی استان بوشهر در راس هیاتی در سفری یکروزه، روز دوشنبه از تاسیسات بندری، منطقه ویژه اقتصادی و برخی از واحدهای تولیدی استان بازدید و با استاندار بوشهر دیدار کرد.


سفیر ارمنستان
سفیر ارمنستان
سفیر ارمنستان
سفیر ارمنستان
سفیر ارمنستان

نام:
ایمیل:
* نظر: