کد خبر: ۳۱۴۲۳
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
عدم اثربخشی برخی مجازات ها برای تعدادی از محکومان، موضوعی است که بسیاری از حقوقدانان و مقامات قضایی بر آن صحه می گذارند، از این رو توصیه می شود تا حد امکان برای مجرمان مجازات های جایگزین در نظر گرفته شود که بازدهی بهتری داشته باشد.
به گزارش تدبیرنو؛ طی سال های گذشته یکی از بخش هایی که مجازات های جایگزین در آن رواج یافته، حوزه محیط زیست بوده که برخی قضات با استفاده از ظرفیت های قانونی که در اختیارشان می باشد، تلاش کرده اند مجرمان را به شیوه هایی غیر از رفتن به زندان که احتمال آشنایی با جرایم و متهمان سابقه دار فراهم می باشد و امکان منزوی شدن در جامعه است، با مجازات های جایگزین که عمدتا سود عمومی هم داشته باشد، زمینه آگاهی و آشنایی بیشتر مجرمان به لزوم حفظ محیط زیست را جلب نمایند.

احکامی که به آن «مجازات های سبز» هم گفته می شود و سبب توجه هر چه بیشتر مردم به مقوله محیط زیست و لزوم حفاظت از آن می گردد، بخصوص برای آن‌ هایی که دانسته یا ندانسته قدمی برمی‌ دارند که نتیجه آن آسیب رساندن به محیط زیست است.

پیش از این قضاتی در بوشهر برای متخلفان محیط زیستی، احکام جایگزینی نظیر پاک کردن ساحل در روزهای جمعه به مدت دوماه، تهیه آلبوم از پرندگان، کاشت درخت و دو سال نگهداری از آن و... صادر کرده بودند.

در تازه ترین دست از این احکام، یک قاضی در استان خراسان رضوی برای فردی بوشهری که در شرق کشور به عنوان شکارچی متخلف دستگیر شده، حکم جایزیگن زندان صادر کرد.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی در این خصوص گفته: در پرونده مورد نظر اتهام فرد خاطی شکار و صید غیر مجاز عنوان شده بود.

مرتضوی ادامه داد: بر این اساس دادگاه و وی را به مطالعه کتابی 300 صفحه‌ای در مورد گونه‌های حیات وحش در ایران و آثار سوء شکار حیوانات حیات وحش و خلاصه برداری از آن به طور دستی در 70 صفحه شد.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: همچنین متهم  ملزم به حضور در اداره محیط زیست بوشهر (زادگاهش) شد تا تحت نظارت آن اداره یک کانال تلگرامی با 300 عضو در مورد حیات وحش ایران و فواید آن و یا ضررهای شکار حیوانات وحشی و اهلی راه‌اندازی کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: