کد خبر: ۲۹۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
روستای زیبای رود فاریاب که از قطب‌های گردشگری و کشاورزی شهرستان دشتستان است این روزها با کمبود آب و خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند.
به گزارش  تدبیرنو، رئیس شورای اسلامی بخش ارم دشتستان می‌گوید: در سال‌های گذشته ده‌ها تن محصول از باغات این روستا برداشت می‌شد، ولی خشکسالی‌های اخیر باعث شده کشاورزی این منطقه رو به نابودی رود و اگر این وضعیت ادامه داشته باشد بیم آن می‌رود مردم این روستا که حدود 500 خانوار هستند از این روستا کوچ کنند.
خشکسالی شدید در روستای رود فاریاب دشتستان

ناصر زارعی تصریح کرد: در چند سال اخیر نزدیک به 50 خانوار روستا به علت کم آبی باغات خود را رها کرده و به شهرهای مجاور کوچ کرده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تنها منبع درآمد مردم این روستا از طریق کشاورزی است از مسئولان تقاضا داریم چاره‌ای برای مشکل کم‌آبی بیندیشند.

یکی از اهالی و کشاورزان روستای رود فاریاب نیز گفت: علاوه بر مشکل جدی کمبود آب در بخش کشاورزی، مردم این روستا در زمینه تامین آب شرب نیز با مشکل مواجه هستند و فقط دو ساعت در شبانه‌روز آب دارند.

حسینی، میر آب روستا نیز می‌گوید: در سال‌های اخیر حدود 10 هزار اصله لیمو بر اثر خشکسالی از بین رفته و 40 هزار اصله نخل نیز در معرض نابودی است.

همچنین به گفته بخشدار ارم دشتستان محل تامین آب شرب این روستا با جمعیت نزدیک به 2 هزار نفر یک حلقه چاه است که سطح آب آن بسیار افت کرده و شرایط برای تامین آب بسیار بحرانی است.

محمد مهدی مشایخی تصریح کرد: رایزنی‌هایی با مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر داشته‌ایم که تصمیم گرفته شده آب شرب مردم این منطقه از محلی دیگر تامین شود.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه شغل اغلب مردم روستای رود فاریاب کشاورزی و تامین آب آن از طریق چشمه تنگ فاریاب است با توجه به افت کمی آب این چشمه، از طریق راهکارهایی مانند ساماندهی آب چشمه، ایجاد سد و آبیاری تحت فشار می‌توان مشکل کمبود آب را حل کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: