کد خبر: ۲۰۷۷۶
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۶
پس از سه سال فعالیت دولت یازدهم ؛
قرار بود شایسته سالاری حاکم باشد از شایسته ها استفاده شود از رفتن و آمدن اتوبوسی انچنان که وی پیش از آن منتقدش بود جلوگیری شود اما با کمال تاسف این شرایط به مراتب بدتر از آن چیز که فکرش می شد در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد . قرار بود چپ و راست و جناح و احزاب تفاوتی نداشته باشد ولی سلیقه ها لحاظ و حاکم شدند و در حالی که معتقد بودند فراجناحی عمل می کنند اما حتی در انتخاب معلمین بعضی از مدارس نیز این سلیقه های حزبی اعمال شد.
یکی از فعالان سیاسی استان با ارسال یادداشتی به این پایگاه خبری تحلیلی به واکاوی فعالیت های سه ساله دولت یازدهم پرداخته است .

به گزارش تدبیرنو ؛ دکتر محمدرضا دهقان فرد در این یادداشت آورده است :

بسم الله الرحمن الرحیم

یا ایها الذین امنو اتقوا الله و قولو قولا سدیدا

دکتر روحانی قبل از انتخابات :" نقد خیلی زیباست البته دلسوزانه و سازنده ، با نقد منصفانه می شود تصمیمات را تصحیح کرد و نقاط ضعف را بر طرف نمود ، نقاد بهترین خدمت را به کشور و دولت خواهد کرد ."

دوازدهم مرداد ماه ،سال روز تنفیذ حکم ریاست جمهوری محترم و منتخب مردم ایران توسط مقام معظم رهبری است . روزی که حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که در کارزار انتخابات با حرف ها ، وعده ها و با ابزاری نو و رونمایی از کلیدی که کلید تدبیر برای گشودن قفل های بی شماری بود رسما رئیس دولت یازدهم در جمهوری اسلامی ایران شد .

وعده هایی که قرار بود با این کلید ، قفل درب های توسعه و پیشرفت و اصلاح ساختار اقتصادی و رهایی از پیچیدگی های خاص شرایط کشور پس از هشت سال ( به تعبیر دکتر روحانی ) گشوده شود و باعث بهبود معیشت ، خروج از بحران اقتصادی ، تورم و رکود را ایجاد نموده ، شرایطی برای هجوم سرمایه گذاراران خارجی و داخلی و برقراری چرخه تولید و ایجاد اشتغال و کار برای جوانان را بوجود آورد .

بهبود کیفیت آموزشی ، افزایش امکانات تفریحی ، ورزشی ، گردشگری و فرهنگی را فراهم نماید  و باز شدن ، شکفتن و شکوفایی در همه زمینه ها و رعایت اعتدال و عدالت و فرق نگذاشتن بین چپ و راست و سایر احزاب و جناح های سیاسی و استفاده از همه افراد کارآمد و توانمند در دستور کار دکتر روحانی به عنوان رئیس دولت در وعده های پیش از انتخابات بودند .

حال پس از گذشت 1095 روز باید دید فردی که معتقد بود پس از یک صد روز تحولات اساسی را مردم به چشم خواهند دید و در اولین گزارش عملکرد تغییر را احساس خواهند کرد اکنون پس از گذشت سه سال ، ارائه گزارش به چه صورت خواهد بود و این که چه میزان از وعده هایی که موجب پیروزی وی شده عملی گردیده است ؟ و دلایل عملی شدن یا نشدن را به مردم تشنه شنیدن توضیح دهد.

البته بد نیست که در اینجا به یک سری وعده هایی که در تبلیغات قبل از انتخابات توسط دکتر روحانی شده بود نیز اشاره کنیم که اولین گام دولت تدبیر و امید کاهش نرخ بیکاری بود که اکنون پس از گذشت سه سال مشاهده می شود که بر خیل بیکاران که اکثرا تحصیل کرده هستند افزوده شده و کاهش چشمگیری را شاهد نیستیم . گام بعدی برای جوانان مسئله مسکن مطرح شده بود که دکتر روحانی پیش از انتخابات وعده بود " دولت تدبیر و امید نخواهد گذاشت این همه جوان بیکار در مقابل خانواده و فرزندان شرمنده باشند ".

قرار بود کارخانه های داخلی با توان حداقل 60 درصد خود فعال شوند و فعالیت داشته باشند ولی می بینیم که تعدادی از از این کارخانه ها نه تنها توان کاری آنها بیشتر نشده بلکه به حالت نیمه تعطیل و یا حتی تعطیل در آمده و به تبع آن به تعداد بیکاران نیز افزوده شده است .

وی حتی در همان زمانی که شور و شعف انتخاباتی سراسر کشور را در سال 92 فرا گرفته بود گفت : "باید به سیاست های ابلاغی  شده از سوی مقام معظم رهبری عمل کنیم نه این که فقط شعار دهیم ".ولی در عمل همگان مشاهده کردند که که عزم جدی برای اقدام عملی برای اقتصاد مقاومتی خیلی دیر آغاز و گام های اساسی نیز با تاخیر فراوان برداشته شد .

توجیه شده بود روی آوردن به مسیر واردات بزرگترین بی عدالتی است که مشاهده می کنیم هم اکنون و طی این سه سال واردات بر اساس آمار رسمی اعلام شده توسط مراکز معتبر کاهش چشمگیری نداشته است و نه تنها نسبت به دولت قبل از این میزان کاسته نشد بلکه در بعضی از کالاها نیز شاهد افزایش واردات نیز هستیم که طبیعی است این حجم واردات  به تولید داخلی کمک چندانی نمی کند .البته بیش تر این واردات از مقصد چین انجام می شود که حجم کالاهای بی کیفیت وارداتی از این کشور به ایران نشان می دهد که حتی در مقابل کالاهای بادوام و با کیفیت ایرانی چقدر در جایگاه نازلی قرار دارد .

عده ای معتقد بودند که آقای دکتر روحانی " سرزمین سوخته "را تحویل گرفته است و  گویا که طی هشت سال هیچ اقدامی صورت نگرفته بود در حالی که اگر فقط به یک مورد آن یعنی چرخه سوخت هسته ای اشاره کنیم می بینیم که چرخه انرژی هسته ای که در حالت تعلیقی به سر می برد در طی هشت سال از تعلیق خارج شده ، سانتریقوزها اضافه و اضافه تر شدند و چرخیدند تا لرزه بر گرده دشمنان انداختند و آنها را به میز مذاکره کشاندند تا بعضی ها در بالکن یکی از قدیمی ترین و مجلل ترین هتل های غربی به عنوان موفقیت در پیشرفت مذاکرات ، لبخند سیاسی بزنند و عکس های تاریخی یادگاری بگیرند .

دکتر روحانی فراموش نکرده است که در حالی وعده مبارزه با فساد اداری داده بود که فیش های حقوقی نجومی مدیران رده بالای دولت تدبیر و امید خلاف آن را ثابت کرد و منصوبین وی در صندوق توسعه ملی و اعضاء هیات مدیره این صندوق در کنار مدیران برخی از بانک ها، رئیس کل و اعضای هیات عامل بیمه مرکزی حقوق های کلان و نامتعارف دریافت کرده بودند .

قرار بود شایسته سالاری حاکم باشد از شایسته ها استفاده شود از رفتن و آمدن اتوبوسی انچنان که وی پیش از آن منتقدش بود جلوگیری شود اما با کمال تاسف این شرایط به مراتب بدتر از آن چیز که فکرش می شد در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد . قرار بود چپ و راست و جناح و احزاب تفاوتی نداشته باشد ولی سلیقه ها لحاظ و حاکم شدند و در حالی که معتقد بودند فراجناحی عمل می کنند اما حتی در انتخاب معلمین بعضی از مدارس نیز این سلیقه های حزبی اعمال شد.

در دولت تدبیر و امید وعده دادند میزان فاصله ها و شکاف ها در بین طبقات اجتماعی کم می شود ولی همگان شاهدند که نه تنها کم نشد بلکه روز به روز شاهد افزایش آن هستند که این شرایط برای جناح های سیاسی نیز به همین اندازه در حال افزایش فاصله است .

دکتر روحانی پیش از رسیدن به منصب ریاست جمهوری مدعی بود که " من هیچ مشکلی با اصلاح طلبان و اصولگرایان ندارم " ولی در دولت تدبیر و امید هر فردی که روزی زیر پرچم اصولگرایی بود از حداقل منصب و جایگاهش برداشته شد تا باور پذیر باشد که حرف های رئیس جمهوری فقط در حد شعار های تبلیغاتی قرار گیرد.

این روزها مردم در حالی با یک تورم و گرانی های مستمر اما با شیب کوتاه دست و پنجه نرم می کنند که دولت مهار تورم  و کنترل قیمت ها را یکی از مهمترین برنامه هایش در 1095 روز پیش اعلام کرده بود که قرار بود ظرف یک صد روز ساماندهی شود  در حالی که این نیز تاکنون خلافش ثابت شده است.

در حوزه خارجی و فضای بین الملل شاهد بودیم که چگونه دولت طی دو سال وقتش که می توانست برای رفع مشکلاتی مانند کاهش بیکاری ، کنترل تورم ،افزایش رشد اقتصادی ، کاهش گرفتاری های جوانان در تهیه مسکن و افزایش تولید و حمایت از تولیدکنندگان همراه با اشتغال مناسب صرف کند فقط به دنبال برجام سپری کرد که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری تاکنون نتیجه ملموسی نداشته است .برجامی که قرار بود در وضعیت معیشت و زندگی مردم تاثیر مناسبی داشته باشد و با رفع تحریم های ظالمانه درهای جهانی را بر مردم به گفته رئیس دولت یازدهم باز کند . از این وعده های تاکنون چیزی برای مردم نرسیده است .

مقام معظم رهبری در مناسبت های مختلف با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی بر استفاده از نیروهایی موجود در درون کشورمان توصیه های متفاوتی را به مسئولان داشته است که در عمل دولتمردان در این سه سال نشان داده اند که در اقدام و عمل چندان این منویات رهبری را سرلوحه کار خود قرار نداده اند .

در هر حال شاید در سه سال گذشته بهارستان نشینان مجلس نهم بهانه ای خاص برای دولت یازدهم بود اما اکنون که دولت و مجلس تقریبا یک سو شده اند و دیگر از آن دلسوزان واقعی که اصلاح طلبان با تعابیری هم چون دلواپس از آنها یاد می کردند خبری نیست  باید دید که در یک سال باقی مانده چه گام هایی برداشته می شود و این در حالی است که تاکنون برجام نافرجام مانده است و غربی ها و در راس آنها آمریکا بر برجام نقض عهد کردند و بیش از چندین بار وقت دولت صرف آن شد تا بتواند نتیجه ای بگیرد که جزء در پاره ای از موارد موفقیت کلی و قابل پیش بینی توسط دولت محقق نشده است .

با این شرایط مردم همچنان امیدوارند که دولت بتواند در سال  آخر فعالیت خود بتواند با تدبیری جدید امید به مردم بازگرداند و شاهد یک رونق اقتصادی ، فضایی پر رونق در عرصه کسب و کار و بهبود معیشت خود همراه با نشاط و شادابی در زندگیشان باشند .   
نام:
ایمیل:
* نظر: